Με σπασμένα… φρένα η Κηφισιά (video)

Εντυπωσιακή ήταν η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, που επικράτησε με το εμφατικό 3:0 της Παναχαϊκής στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League 2 και έφτασε τις οκτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Μεγάλη νικήτρια η Κηφισιά με 3:0 επί της Παναχαϊκής στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League 2. Με δύο γκολ του Τετέι (25′ και 72′), που έφτασε τα οκτώ τη φετινή σεζόν, και ένα του Κουϊρουκίδη (74′) η ομάδα των βορείων έκανε το 8Χ8 και απολαμβάνει την κορυφή του πρωταθλήματος με 24 βαθμούς. Από την άλλη, οι Πατρινοί βρίσκονται στη δεύτερη θέση με 21 πόντους, αλλά έχουν τρία παιχνίδια περισσότερα από τους πρωτοπόρους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη υποψία φάσης ήρθε μόλις στο πρώτο λεπτό, αλλά το σουτ του Ν. Καρακλάιτς μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος. Στο 8′ οι Πατρινοί έκλεψαν και βγήκαν στην κόντρα με τον Μπουρλάκη, ο 29χρονος μέσος σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά μακριά από την εστία των γηπεδούχων. Στο επόμενο λεπτό (9′) η Κηφισιά κέρδισε φάουλ, ο Ταλάλ το εκτέλεσε και ο Κολοβούρης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Οι φιλοξενούμενοι στο 10ο λεπτό έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Μυτίδη. Σέντρα του Ν. Καρακλάιτς από τα αριστερά, η μπάλα καταλήγει στην μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του Κύπριου επιθετικού έφυγε ψηλά άουτ. Στο 24′ η ομάδα του Γιώργου Πετράκη άνοιξε το σκορ. Βαθιά μπαλιά του Σωτηράκου στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Τετέι από πλάγια θέση τετ α τετ τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Κολοβούρη και έκανε το 1:0.

Στο 34′ η Παναχαϊκή προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Η μπάλα έμεινε “ζωντανή” στην περιοχή των γηπεδούχων από κόρνερ, με τον Κωνσταντακόπουλο από πολύ κοντά όμως να σουτάρει ψηλά. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και η Κηφισιά πήγε με υο υπέρ της αποτέλεσμα στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για την Κηφισιά. Κόρνερ του Ταλάλ, ο Βαφέας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ στο 49′. Η Παναχαϊκή πίεσε στα επόμενα λεπτά. Στο 60′ ο Αλεξόπουλος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γύρισε την μπάλα στον Χαντί, ο οποίος δεν πλάσαρε σωστά και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 67′ η ομάδα των βορείων προαστίων απείλησε με τον Κουϊρουκίδη, του οποίου την κεφαλιά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κολοβούρης. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Προβυδάκη, ο Κουϊρουκίδης προσπάθησε ξανά να σκοράρει, αλλά το σουτ στην κίνηση μπλόκαρε ο κίπερ των Πατρινών. Στο 72′ ο Τετέι με καρφωτή κεφαλιά έκανε δύο τα τέρματα του και της ομάδας του.

Δύο λεπτα αργότερα, ο Κουϊρουκίδης με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 3:0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Κηφισιάς.

Tίποτα δεν άλλαξε στον αγώνα και η Κηφισιά ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League 2 με το εμφατικό 3:0 επί της Παναχαϊκής.

ΓΚΟΛ: 25′,72′ Τετέι, 74′ Κουϊρουκίδης / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Παναγιώτου, 83′ Πέιος / 20′ Ν. Καρακλάιτς, 83′ Τριμμάτης