Με “σόου” Σόρλοθ ανέβηκε έκτη η Σοσιεδάδ

Η ομάδα του Αλγκουασίλ επικράτησε με 5-3 εκτός έδρας της Χιρόνα και έκανε βαθμολογικό άλμα, μετά από ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη.

Η Χιρόνα ηττήθηκε με 5-3 στην έδρα της από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, σε ένα παιχνίδι που πήρε δύο φορές το προβάδισμα, αλλά ισάριθμες φορές ισοφαρίστηκε και στη δεύτερη μάλιστα δεν είχε και απάντηση.

Εξαιρετικός ο Σόρλοθ για την Ρεάλ Σοσιεδάδ με δύο γκολ και μία ασίστ, ενώ η τρομερή παρουσία του Ρικέλμε δεν αρκούσε στην ομάδα του Μίτσελ για να αποφύγει την ήττα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ρεάλ Σοσιεδάδ, που προηγήθηκε μόλις στο 8′, με τον Κούμπο να περνάει εξαιρετικά στον Σόρλοθ και αυτός να νικάει στο τετ-α-τετ τον Χουάν Κάρλος. Άμεσα η Χιρόνα ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και μέχρι το 27′ είχε φέρει τούμπα την αναμέτρηση, με τον Ρικέλμε να βάζει ένα απίθανο γκολ με σουτ εκτός περιοχής στο 23′ και τον Μαρτίνες να δίνει το προβάδισμα με κεφαλιά στους γηπεδούχους.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Σόρλοθ “χτύπησε” ξανά, ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και με ένα εξαιρετικό τελείωμα έφερε το παιχνίδια στα ίσα. Πράγμα που άλλαξε με την έναρξη της επανάληψης, καθώς στο 48′ ο Καστεγιάνος με σουτ εκτός περιοχής, έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλα κάτω και στο 66′ έφεραν ξανά την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, με τον Μέντες να σκοράρει ένα απίστευτο απευθείας φάουλ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Θουμπιμέντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα.

Ο Σόρλοθ ολοκλήρωσε στο 85′ μια εξαιρετική εμφάνισε, δίνοντας ασίστ στον Κούμπο για να γράψει το τελικό 5-3, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στείλει την Ρεάλ Σοσιεδάδ στην 6η θέση με 13 βαθμούς. Στους 7 και στη 13η θέση παρέμεινε η Χιρόνα.

Γκολ: Ρικέλμε 23′, Μαρτίνες 27, Καστεγιάνος 48′, / Σόρλοθ 8′, 42′, Μέντες 66′, Θουμπιμέντι 71′, Κούμπο 85′.