Με “buzzer beater” από την άσπρη βούλα πήρε την ισοπαλία η Βέροια (video)

O Γιάννης Μιχαηλίδης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από περίπου οχτώ μήνες, αλλά ο ΠΑΟΚ Β’ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι στο 95′ με τον Τασιούρα και έδωσε την ευκαιρία στον Μποουλί να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην “βασίλισσα του Βορρά”.

Στον εναρκτήριο αγώνα της φετινής σεζόν στην Super League 2 o ΠΑΟΚ Β’ μπορεί να προηγήθηκε χάρη σε γκολ του Χατζηστραβού στο 54ο λεπτό, όμως με πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα η Βέροια ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μποουλί και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια, να προηγηθεί μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Μπουκουβάλας σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Μπαλομένος έδιωξε με το πόδι. Στο 7′ μετά από κόρνερ, ο Φασίδης πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε και τα σημάδια της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας ήταν φανερά, η Βέροια είχε την πρωτοβουλία ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να “χτυπήσουν” στην κόντρα επίθεση.

Στην επανάληψη, ένα σουτ του Πανίδη από μακριά στο 49′ έφυγε ψηλά. Στο 54′ η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία άνοιξε το σκορ. Η αντεπίθεση ξεκίνησε από την μπαλιά του Γιατσή, ο Μπράντονιτς έκανε μια κούρσα από τα αριστερά, συνεργάστηκε με τον Χατζηστραβό, του γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με υποδειγματικό τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 60′ ο Μπουόλι βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με ευκολία. Στο 77′ ο Σπυράκος έκανε μια ατομική ενέργεια, σούταρε από πλάγια θέση στο όριο της περιοχής, είδε όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 85′ ο Μπουκουβάλας δοκίμασε την τύχη του από μακριά, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Μπαλομένο. Στο 90′ τεράστια ευκαιρία για την Βέροια με την κεφαλιά του Φασίδη, από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή να φεύγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαλομένου. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Τασιούρα. Ο Μπουολί ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 90+5′ (πεν) Μπουολί /54′ Χατζηστραβός

Κίτρινες: 8′ Φασίδης,68′ Ορφανίδης/43′ Νινούα, 66′ Ρικάρντο, 88′ Ουεντραόγκο. 90+3′ Μιχαηλίδης

Βέροια (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός(80′ Ιωάννου), Μπούζας(81′ Ισαακίδης), Μπλέτσας(58′ Μπελεβώνης), Ορφανίδης(69′ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι.

ΠΑΟΚ Β’ (Πάμπλο Γκάρσια): Μπαλομένος, Κιτσάκης(46′ Γιατσής), Τασιούρης, Κώττας(64′ Μιχαηλίδης), Μοριτσέλι, Ουεντραόγκο, Νινούα, Μπράντονιτς(73′ Σπυράκος), Ρικάρντο, Χατζηστραβός(79′ Σπυρίδης), Πανίδης(63′ Γκορντεζιάνι).