Με “buzzer beater” του Μπαρμπάρο πέρασε από τη Λευκάδα η Ηλιούπολη

Το σύνολο του Παντέλη πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με ανατροπή του Τυληκράτη στην Λευκάδα (2-1) για την 3η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου στην Super League 2. Το νικητήριο γκολ το σημείωσε ο Μπαρμπάρο, που πέρασε ως αλλαγή στο 87′.

Η ομάδα της Λευκάδας ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Έπειτα, από την σέντρα του Κόκκορη, ο Ντοναλντόνι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Περιστέρη και έκανε το 1-0. Άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Στο 20′, ο Φρίμπονγκ με σουτ έφερε το ματς στα ίσα για την Ηλιούπολη. Μάλιστα, η ομάδα του Παντέλη είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή, χάνοντας μια σπουδαία στιγμή στο 30′.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να κάνουν το 2-1, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράμος σταμάτησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια, η παραγωγή των φάσεων του ματς ήταν πενιχρή. Ο ρυθμός ήταν αργός με το σκορ να μην έδειχνε ότι θα άλλαζε. Ωστόσο, η Ηλιούπολη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στις καθυστερήσεις. Στο 90′, ο Μπαρμπάρο που είχε περάσει ως αλλαγή στο 87′, με σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς τούμπα και χάρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα του. Έτσι, το σύνολο του Παντέλη έφτασε τους 4 βαθμούς και την 6η θέση, ενώ η ομάδα της Λευκάδας έμεινε στους 3 βαθμούς και την 9η θέση.

Τηλυκράτης: Παρδαλός, Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος (74′ Ρίβας), Τόσκα, Ζδραβος, Τεγουσης, Μπελεβώνης (62’ Νιφορόπουλος), Κόκκορης, Ντοναλντονι

Ηλιούπολη: Περιστέρης, Ράμος (Ασίγμπα 90′), Κρέτση (64′ Βασιλουδης), Μπαρμπόσα, Ντέτλερ, Γκοτσουλιάς, Μαντιτς (64′ Μπαστακος), Τσαφταριδης, Φουρλάνος, Παντελίδης (46′ Αντο), Φριμπόνγκ (87′ Μπαρμπάρο)