Με… όπλο τον Κέιν, “εκτέλεσε” τη Νότιγχαμ

Η Τότεναμ πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα του Φόρεστ, επικρατώντας με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League και πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Χάρι Κέιν μπορεί να αστόχησε από τη λευκή βούλα, ωστόσο κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με δύο προσωπικά τέρματα. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παρέμεινε αήττητη για τέταρτο σερί παιχνίδι και πήρε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα του νησιού.

Τα “σπιρούνια” άρχισαν με τον ιδανικότερο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς βρήκαν δίχτυα μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Κουλουσέφσκι “έφτιαξε” τον Κέιν, ο οποίος νίκησε με όμορφο πλασέ τον Χέντερσον για το 1-0. Εν συνεχεία, η Νότιγχαμ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων μεσοεπιθετικά, ωστόσο δίχως να μετουσιώσουν σε γκολ κάποια εκ των ευκαιριών της. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε αρκέστηκε σε πιο παθητικό ρόλο, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε έως το σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Τότεναμ βρήκε τον τρόπο να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να καθαρίσει τον αγώνα για το τρίποντο της νίκης. Στο 56′, τα “σπιρούνια” κέρδισαν πέναλτι, ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση και ο Χέντερσον πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση, διατηρώντας “ζωντανή” την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 58′, Γουίλιαμς έκανε ένα ωραίο σουτ -αφού ξέφυγε από τον αμυντικό-, ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γιορίς. Εν συνεχεία, υπήρξε… αδράνεια σε ευκαιρίες και σε ρυθμό αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να “κλειδώσουν” το διπλό. Στο 81′, ο Κέιν πήρε το… αίμα του πίσω και έκανε το 2-0, μετά από ασίστ του Ριτσάρλισον. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το 2-0 παρέμεινε και η Τότεναμ πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη.

ΓΚΟΛ: 5′, 81′ Κέιν

Κίτρινες: 54′ Κουκ, 58′ Γουόραλ, 61′ ΜακΚένα, 73′ Ο’Μπράιεν, 84′ Κουγιατέ, 85′ Τζόνσον / 82′ Κέιν

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον, Κουκ (75′ Αβονίγι), Γουόραλ, ΜακΚένα, Γέιτς (75′ Κουγιατέ), Ο’Μπράιεν (75′ Φράουλερ), Γουίλιαμς, Τοφόλο, Λίνγκαρντ (69′ Ντένις), Γκιμπς-Γουάιτ, Τζόνσον (90+1′ Σάριτζ(

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντάιερ, Σάντσες, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ (90+2′ Σπενς), Πέρισιτς (74′ Σεσενιόν), Έμερσον, Σον (74′ Ριτσάρλισον), Κουλουσέφσκι, Kέιν