Με… φόρα από τη Γιουνάιτεντ, συνεχίζει την αντεπίθεση!

Η Σεβίλλη κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2:1 της Βιγιαρεάλ στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, στην αναμέτρηση της 30η αγωνιστικής της La Liga.

Η Σεβίλλη είναι φορμαρισμένη στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν, παρά το κάκιστο ξεκίνημα που είχε κάνει και βρισκόταν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού στο μεγαλύτερο διάστημα της χρονιάς. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με φόρα από την πρόκριση επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κατάφερε να προηγηθεί στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, με τον Ράφα Μιρ να βρίσκει δίχτυα στο 34ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, η Βιγιαρεάλ κυνηγούσε διακαώς το γκολ της ισοφάρισης, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος και στο 57′ κατάφερε να μεταβάλλει τον πίνακα του σκορ. Ο Πάου Τόρες πλήγωσε την άμυνα των Ανδαλουσιανών κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντμίτροβιτς για το 1:1, αλλά οι Ανδαλουσιανοί κατάφεραν να προηγηθούν ξανά στο 94ο λεπτό με γκολ του Εν Νεσίρι και να σφραγίσουν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Έτσι, η Σεβίλλη έφτασε τους 38 βαθμούς και ανέβηκε στη 12η θέση, έχοντας ισοβαθμία με την 11η Τζιρόνα, ενώ η Βιγιαρεάλ έμεινε στους 47 πόντους και αισθάνεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο στον… σβέρκο της, καθώς απέχει μόλις έναν βαθμό από την έβδομη θέση.//Τ.

Σεβίλλη: Εκτός έδρας με Αθλέτικ Μπιλμπάο (27/4)
Βιγιαρεάλ: Εντός έδρας με Εσπανιόλ (27/4)

Δείτε τη βαθμολογία της La Liga, κάνοντας κλικ εδώ.//Τ.