Με ”επικές” ανατροπές Ατλέτικο και Σαχτάρ πήραν το τρίποντο

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 3-2 της Φέγενορντ σε ένα ματς ”θρίλερ” για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions και παράλληλα έκαναν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση, ενώ με την σειρά της η Σαχτάρ Ντόνετσκ έκανε την ολική ανατροπή και νίκησε με 3-2 την Αντβέρπ στην έδρα της.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρουσιάστηκε με ανεβασμένη ψυχολογία, καθώς μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην Ιταλία από την Λάτσιο για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων, έχει δημιουργήσει και ένα μικρό σερί τριών νικών στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά της, η Φέγενορντ δεν έχει ”χτίσει” απλά ένα… μικρό σερί αλλά έχει συνολικά έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε Ευρώπη και Ολλανδία, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα να είναι μία από τις δύο ομάδες που θα συνεχίσουν στο Champions League. Όσον αφορά το παιχνίδι του 8ου ομίλου, η Αντβέρπ προερχόταν από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στο πλαίσιο του εγχώριου πρωταθλήματος και μετά την ήττα της 1ης αγωνιστικής από την Μπαρτσελόνα με το ευρύ σκορ 5-0, θέλησαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, κάνοντας την αρχή από την αναμέτρηση κόντρα στην Σαχτάρ Ντόνετσκ. Από την άλλη η ομάδα του Πάτρικ Βαν Λέουβεν απολαμβάνει την πρώτη θέση του Ουκρανικού πρωταθλήματος με 19 βαθμούς και επιζήτησαν την απόσπαση ενός ή περισσότερων βαθμών, αφήνοντας πίσω την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πόρτο στην 1η αγωνιστική των ομίλων.

Αντβέρπ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3

Η Αντβέρπ με ένα γκολ από τα… αποδυτήρια (Άρμπνορ Μούγια 3′) πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση και μπήκε σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με υπέρ τους κατοχή 58-42. Στο 34′ ο Βερμίρεν ”σέρβιρε” για δεύτερη διαδοχική φορά και ο Μπαλικουισά με ένα σουτ στην κάτω δεξιά γωνία διπλασίασε τα τέρματα για την Αντβέρπ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Σαχτάρ μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τον αγώνα και στο 48′ ο Ντανίλο Σίκαν, εκμεταλλευόμενος το ”ριμπάουντ”, μετά από σέντρα, μείωσε με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Στο 71ο λεπτό οι Ουκρανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ρακίτσκι, ενώ στο 76′ ο Σίκαν με το δεύτερο του γκολ έκανε την ολική ανατροπή. Οι Βέλγοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 90’+7′ χάνοντας πέναλτι με τον αρχηγό τους, Τόμπι Αλντερβάιρελντ, για να… αυτοκτονήσουν και να μην κλέψουν στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας!

Ατλέτικο Μαδρίτης – Φέγενορντ 3-2

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 7′ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ο Μάριο Ερμόσο ήταν ο μοιραίος για την Ατλέτικο, καθώς μετά την απόκρουση του Γιαν Όμπλακ σε κοντινό σουτ του Γιαπωνέζου επιθετικού, Αγιάσε Ουέντα , έστειλε άθελά του την μπάλα στο τέρμα των γηπεδούχων. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους Ισπανούς, στο 14′ ο Άλβαρο Μοράτα εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση των αμυντικών της Φέγενορντ και ισοφάρισε για την Ατλέτικο με ένα εξαιρετικό τελείωμα. Στο 18′ λεπτό οι Μαδριλένοι λίγο έλειψαν να κάνουν την ανατροπή, καθώς ο αρχηγός των Ολλανδών, πρόλαβε τον Μοράτα σχεδόν πάνω στην γραμμή, λίγο πριν ”εκτελέσει”. Στο 34ο λεπτό και εκεί που έδειχνε η Ατλέτικο να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα, από μία στημένη φάση, η Φέγενορντ ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα με τον Χάνκο. Η Ατλέτικο αρνήθηκε να πάει στα αποδυτήρια, βρισκόμενη πίσω στο σκορ και με ένα ανάποδο ”ψαλίδι” του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έφερε στα ίσα τον αγώνα. Στο δεύτερο μισό οι Μαδριλένοι ”έπιασαν” στον ύπνο την Φέγενορντ και σε μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μοράτα έφερε ”τούμπα” την αναμέτρηση, κάνοντας γκολ, την σέντρα ακριβείας του Μολίνα. Η Ατλέτικο στην συνέχεια του αγώνα κινδύνευσε να ισοφαριστεί, ωστόσο άντεξε και κατάφερε να κάνει την πρώτη της νίκη στο Champions League.