Με ανατροπή και στο Carabao Cup η Λίβερπουλ | Το ματς της βραδιάς στο Μπλάκμπερν

Σε ένα βράδυ που αποδείχθηκε εύκολη λεία για τις ομάδες της Premier League, οι “κόκκινοι” ήταν η μοναδική ομάδα της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου που έμεινε πίσω στο σκορ από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας και χρειάστηκε να ανατρέψει το σκορ για να προκριθεί με 3-1. Επίδειξη δύναμης της Μπλάκμπερν επί της Κάρντιφ με το σκορ να φτάνει στο τελικό 5-2.

Λίβερπουλ Λέστερ 3-1

Το λάθος του Κώστα Τσιμίκα κόστισε στους “κόκκινους” στο 3ο μόλις λεπτό του ματς, καθώς έδωσε την ευκαιρία στον Μακατίρ να σκοράρει εύκολα απέναντι στον Κέλεχερ για το 1-0. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έψαξε πολύ την ισοφάριση, δεν τη βρήκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ήταν άλλη ομάδα και έκανε το 1-1 αμέσως, με τον Χάκπο.

Οι αλλαγές του Γερμανού κόουτς ήταν υπέρ αρκετές, για να γίνει ολοκληρωτικά η ανατροπή. ο Σομποζλάι έβαλε ένα σουτ-βολίδα στο 70′ έξω από την περιοχή για το 2-1, ενώ ο Ζότα με ένα… παμπόνηρο τακουνάκι “σφράγισε” την πρόκριση για τους “κόκκινους” στο 89′.

Άστον Βίλα – Έβερτον 1-2

Το προβάδισμα είχαν στο ημίχρονο τα “ζαχαρωτά”, με τον Γκάρνερ να ανοίγει το σκορ στο “Βίλα Παρκ” στο 15′ με δυνατό σουτ, έπειτα από ασίστ του Ονάνα. Ο Κάλβερτ Λιούιν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Λίβερπουλ στο 50′ και οι “χωριάτες” κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο 84′ με τον Καμαρά σε ένα κατά τα άλλα γεμάτο ματς.

Λίνκολν – Γουέστ Χαμ 0-1

Παρά το τεράστιο ποσοστό της κατοχής της στο ημίχρονο (71%), η Γουέστ Χαμ δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες και να κάνει το γκολ στα πρώτα 45 λεπτά, ενώ δέχτηκε και μερικές φάσεις από την ομάδα της League One. Τα “σφυριά” βρήκαν την λύση τελικά με τον Σούτσεκ στο 70′, ο οποίος σκόραρε με ασίστ του Μπενραχμά. Παρότι δέχτηκαν αρκετές φάσεις για ομάδα της Premier League και μάλιστα από τη Λίνκολν, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες κρατήθηκε μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση στους “16” του Carabao Cup.

Μπλάκμπερν – Κάρντιφ 5-2

Στο πιο συναρπαστικό πρώτο μέρος της βραδιάς, Μπλάκμπερν και Κάρντιφ έμειναν στο 2-2 στα πρώτα 45 λεπτά του ματς. Ο Γκάρετ άνοιξε το σκορ για τη “Ρόβερς” στο 13′, πριν απαντήσουν οι Ουαλοί με τον Ρόμπινσον πέντε λεπτά αργότερα. Οι “κυανόλευκοι” πήραν ξανά το προβάδισμα στο 36′ με τον Σίγκουρντσον, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Το ματς στο Μπλάκμπερν αποδείχθηκε τελικά το πιο εκπληκτικό της βραδιάς. Οι γηπεδούχοι δεν “χάρισαν κάστανα” και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά από τον Μοράν στο 49′ και στο 54′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-2. Στο ενδιάμεσο, ο Σίγκουρντσον είχε αστοχήσει σε πέναλτι, αλλά ο Μοράν διόρθωσε το λάθος του Ισλανδού. Το “κερασάκι στην τούρτα” ήρθε στο 69′ με τον Μακαντάι ο οποίος έκανε το 5-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μπόρνμουθ – Στόουκ 2-0

Παρά την κυριαρχία τους και τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, τα “κεράσια” δεν μπόρεσαν να “σπάσουν” την άμυνα των “πότερ”, μένοντας στο 0-0. Το δεύτερο ημίχρονο όμως, ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία, αφού η Μπόρνμουθ σκόραρε δις σε τρία λεπτά, με τους Σολάνκε και Ρόθγουελ στο 51′ και στο 54′, αντίστοιχα. Η Στόουκ δεν μπόρεσε να αλλάξει  κάτι και με μηδέν τελικές στον στόχο έμεινε “άσφαιρη” και τα “κεράσια” πήραν την πρόκριση εύκολα.

Μπρέντφορντ – Άρσεναλ 0-1

Γρήγορο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι “κανονιέρηδες” στο “Gtech Community Stadium”, με τον Νέλσον να σκοράρει μόλις στο 8′, έπειτα από πολύ ωραία ασίστ του Ενκέτια. Η πολιορκία της Άρσεναλ συνεχίστηκε, αλλά τελικά έμεινε μόνο στο ένα γκολ στα πρώτα 45′ του ματς.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να τα κάνει όλα σωστά σε άμυνα και κέντρο, για να φτάσει στη νίκη με 1-0 και στην πρόκριση στον επόμενο γύρο του Carabao Cup.

Τσέλσι – Μπράιτον 1-0

Παρότι ο Ντε Τσέρμπι δεν έκανε πολύ ροτέισον για την αναμέτρηση και ο Ποτσετίνο άλλαξε κοντά τη μισή του ενδεκάδα, οι δύο ομάδες δεν είχαν τις λύσεις στο πρώτο ημίχρονο και έμειναν στο 0-0. Αυτό άλλαξε γρήγορα στο δεύτερο μέρος, όταν ο Τζάκσον πήρε μία ιδανική πάσα από τον Πάλμερ και τελείωσε τη φάση άψογα στο 51′ για το 1-0.

Παραδόξως, οι “μπλε” δεν δέχτηκαν γκολ, αμύνθηκαν σωστά και χωρίς να επιτρέψουν πληθώρα ευκαιριών και κατοχής στους “γλάρους” έφτασαν μέχρι το 90′, κρατώντας το σκορ το οποίο τους χάρισε την νίκη και την πρόκριση στους “16” του κυπέλλου.

Φούλαμ – Νόριτς 2-1

Με… φόραν μπήκαν στο ματς οι “κότατζερς” και χωρίς να αφήνουν περιθώρια κατοχής και ευκαιριών στα “καναρίνια” σκόραραν με τον Κάρλος Βινίσιους στο 12′, κρατώντας εύκολα το προβάδισμα μέχρι τη λήξη των πρώτων 45′.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα βρήκε και δεύτερο γκολ, χάρη στον Ιγουόμπι ο οποίος σκόραρε στο 72′ και έβαλε “μαξιλαράκι ασφαλείας” στην ομάδα του. Ο Σάινθ μείωσε τρία λεπτά αργότερα, αλλά οι “κότατζερς” είχαν τον τρόπο να κρατήσουν το νικητήριο αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.//ΓΑ