Ματσάρα στο “Μουνισιπάλ” | Δύσκολα οι “κόκκινοι”

Αν και μείωσε από 3-0 σε 3-2, η Χιρόνα δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι απέναντι στην Αλμερία. Επαγγελματική νίκη για την Οσασούνα εντός έδρας με 1-0 κόντρα στην Εσπανιολ.

Αλμερία – Χιρόνα 3-2

Πρώτη απείλησε στο παιχνίδι η Αλμερία, μετά από σέντρα, έπιασε την κεφαλιά ο Λέο Μπαπτιστάο στην περιοχή και απέκρουσε τη μπάλα ο Χουάν Κάρλος. Στο 13’ ο Μπαπτιστάο άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Μέντες και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο γκολ για την Αλμερία ήρθε στο 17’ και τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο, ένα λάθος της άμυνας, έδωσε την ευκαιρία στον Τουρέ που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 38’, με τον Εμπάρμπα από εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα πήγε στη δεξιά γωνία και άφησε τον τερματοφύλακα άγαλμα. Στο δεύτερο μέρος και στις αρχές του, στο 47’ ο Ρικέλμε μείωσε το σκορ σε 3-1, με μακρινό σουτ σημειώνοντας ένα όμορφο γκολ. Χαμένο πέναλτι για τη Χιρόνα στο 78’, με εκτελεστή τον Στουάνι και τον Μαρτίνεθ να τον σταματάει πέφτοντας σωστά στην αριστερή γωνία του. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Στουάνι πήρε το αίμα του πίσω και βρέθηκε πάλι αντιμέτωπος στον Μαρτίνεθ, από τα 11 βήματα, αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 3-2. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Αλμερία να παίρνει το τρίποντο.

Οσασούνα – Εσπανιόλ 1-0 Σε ένα “μεστό” πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες απείλησαν ελάχιστα τις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 44’, με τον Καμπρέρα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αϊτόρ Φερνάντεθ εκτινάχθηκε καιπέταξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο δεύτερο μέρος, στο 55’ ο Μπούντιμιρ άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με καρφωτή κεφαλιά γράφοντας το 1-0. Ο Χοσέλου με συρτό σουτ, στο 76’ απείλησε την εστία της Οσασούνα,με τον Φερνάντεθ να μπλοκάρει τη μπάλα και να του στερεί την ισοφάριση. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία στην αναμέτρηση.