Λυτρωτής ο… “200αρης” Ρονάλντο | Η Μολδαβία “σόκαρε” την Πολωνία του Φερνάντο Σάντος

Η προκριματική φάση του Euro 2024 συνεχίστηκε την Τρίτη (20/6) και το ποδοσφαιρικό πρόγραμμα της ημέρας ήταν γεμάτο με πολλές και ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

Ισλανδία – Πορτογαλία 0:1

Για την 4η αγωνιστική του 11ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Πορτογαλία επικράτησε εκτός έδρας με 1:0 της Ισλανδίας, χάρη στο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 90’+1′! Έτσι, οι Πορτογάλοι έκαναν το 4Χ4 και με 12 βαθμούς απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής. Βασικοί σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκαν ο Ίνγκασον του ΠΑΟΚ και ο Μάγκνουνσον του Παναθηναϊκού.

Aξίζει να σημειωθεί ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε ιστορία με τη φανέλα της Πορτογαλίας το βράδυ της Τρίτης (20/6), καθώς στο ματς με την Ισλανδία έφτασε τις 200 συμμετοχές και έγινε ο πρώτος διεθνής παίκτης στον κόσμο με αυτό τον αριθμό παιχνιδιών.

Μολδαβία – Πολωνία 3:2

Για την 4η αγωνιστική του 5ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Μολδαβία “σόκαρε” την Πολωνία. Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος είχε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Μίλικ στο 12′ με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς, έπειτα από κεφαλιά πάσα του Λεβαντόφσκι. Ο αρχηγός στο 34′ πήρε το… όπλο του και με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έκανε το 2:0 για την ομάδα του. Οι Μολδαβοί μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο 45λεπτο και στο 48′ με δυνατό συρτό σουτ του Νικολαέσκου μείωσαν σε 2:1. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και στο 79′ ο καταπληκτικός Νικολαέσκου έφερε το ματς στα ίσα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το ματς ήρθε… τούμπα στο 85′, με τον Μαμπόγλο να κάνει το 3:2 με κεφαλιά και να χαρίζει μια επική νίκη στην Μολδαβία, που την έφερε στην 3η θέση και στο -1 από την δεύτερη Αλβανία. Από την άλλη, το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος έμεινε στους 3 βαθμούς σε τρία παιχνίδια και στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην πρόκριση.

Νορβηγία – Κύπρος 3:1

Για την 4η αγωνιστική του 1ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 3:1 στην Νορβηγία, με τους Σκανδιναβούς να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη και να ανεβαίνουν στην 3η θέση με 4 βαθμούς σε τέσσερις αναμετρήσεις. Από την άλλη, οι Κύπριοι έμειναν στους 0 βαθμούς στα τρία πρώτα τους παιχνίδια. Στο 12′ άνοιξαν το σκορ οι Νορβηγοί. Σέντρα του Σόρλοθ, η μπάλα έφτασε στον Σολμπάκεν που με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1:0. Στο 56′ ο σταρ των Νορβηγών, Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε το 2:0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Το Νορβηγικό θωρηκτό σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο 60′, με τον Όντεγκαρντ να του βγάζει πάσα πάρε βάλε και τον επιθετικό της Σίτι να νικάει τον Μολ για το 3:0 των Σκανδιναβών. O Xάαλαντ μάλιστα έφτασε τα 56 γκολ στη σεζόν και ξεπέρασε τον Εμπαπέ (54) τόσο σε συλλογικό επίπεδο, όσο και με τις Εθνικές τους ομάδες. Το μόνο που κατάφερε η Κύπρος ήταν να μειώσει με γκολ του Γρηγόρη Κάστανου στο 90’+3′.

Αυστρία – Σουηδία 2:0

Για την 4η αγωνιστική του 6ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Αυστρία επικράτησε εντός έδρας με 2:0 της Σουηδίας και πάτησε… κορυφή. Λυτρωτής ήταν ο Μπαουμγκάρντνερ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (81′ και 89′), χαρίζοντας στους Αυστριακούς τη νίκη.

Βουλγαρία – Σερβία 1:1

Για την 4η αγωνιστική του 7ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, Βουλγαρία και Σερβία ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1:1, με τους Σέρβους να μένουν στη δεύτερη θέση, ισόβαθμοι με την Ουγγαρία. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Ντεσπότοφ στο 47′ και ο Λάζοβιτς με έναν… κεραυνό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90’+7′!

Εσθονία – Βέλγιο 0:3

Για την 4η αγωνιστική του 6ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, το Βέλγιο επικράτησε εκτός έδρας με 3:0 της Εσθονίας και παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Αυστρία. Με δύο γκολ του γκολ του Λουκάκου στο 37′ και στο 40′ οι Βέλγοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος οι Βέλγοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μπακαγιόκο στο 90′, κλειδώνοντας τη νίκη τους.

Βοσνία και Ερζεγοβίνη – Λουξεμβούργο 0:2

Για την 4η αγωνιστική του 11ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, το Λουξεμβούργο επικράτησε εκτός έδρας με 2:0 της Βοσνίας και παρέμεινε στην τρίτη θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την δεύτερη Σλοβακία. Ο Μπόργκες Σάντσες στο 4′ και ο Σινάνι στο 74′ έβαλαν τα γκολ της νίκης των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 56′ με τον Χατζιαχμέτοβιτς και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και οι ελπίδες τους για πρόκριση… ψαλιδίζονται.

Ουγγαρία – Λιθουανία 2:0

Για την 4η αγωνιστική του 11ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Ουγγαρία επικράτησε με 1:0 της Λιθουανίας και έφτασε τους 7 βαθμούς, ανεβαίνοντας έτσι στην πρώτη θέση, μετά την ήττα της Σερβίας στην έδρα της Βουλγαρίας. Στο 32′, έπειτα από σέντρα του Σάλαϊ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Βάργκα με πλασέ στην κίνηση εντός περιοχής έκανε το 1:0 για τους Ούγγρους. Στο 83′ με καταπληκτικό γκολ του Σάλαϊ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2:0 και “κλείδωσαν” τη νίκη τους.

Νήσοι Φερόε – Αλβανία 1:3

Για την 4η αγωνιστική του 5ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Αλβανία επικράτησε με 3:1 των Φερόε και ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 6 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Πολωνίας. Το σκορ άνοιξε στο 20′ ο Μπαϊράμι, με τον Τσικαλέσι να χάνει πέναλτι στο 32′. Τα Νησιά Φερόε βρήκαν την ευκαιρία τους και στο 45’+1′ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Φέρο, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Έντμουντσον. Οι Αλβανοί πάντως με το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, με τον Ασλάνι να στέλνει την μπάλα με καταπληκτικό σουτ στο “παραθυράκι” του Γκέστσον στο 51′. Οι Αλβανοί κλείδωσαν τη νίκη τους στο 90’+2′ με γκολ του Μούτσι.

Λιχτενστάιν – Σλοβακία 0:1

Για την 4η αγωνιστική του 7ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, η Σλοβακία επικράτησε εκτός έδρας με 1:0 του Λιχτενστάιν και με 7 βαθμούς φιγουράρει στην δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Πορτογαλία. Το γκολ του Βάβρο με κεφαλιά στο 45’+1′ από στατική φάση έδωσε στους Σλοβάκους προβάδισμα από το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο 45λεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν αλώβητοι από την έδρα των ουραγών.

Σκωτία – Γεωργία 1:0 ΔΙΑΚΟΠΗ

Για την 4η αγωνιστική του 1ου Ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, το ΣκωτίαΓεωργία διακόπηκε στο 11ο λεπτό, λόγω έντονης βροχόπτωσης. Οι Σκωτσέζοι πάντως είχαν προλάβει να ανοίξουν το σκορ με τον ΜακΓκρέγκορ στο 6′, αλλά στη συνέχεια ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάστηκε να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, καθώς ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε… πισίνα.//Λ.