Λύτρωση στις καθυστερήσεις με Λεβαντόφσκι

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις που εκτέλεσε δύο φορές, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο Βίγκο με 2-1 επί της Θέλτα, για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Η φάση που «σημάδεψε» το ματς έγινε στο 93΄ με το διαιτητή Πουλίδο να δείχνει πέναλτι σε παράβαση του Μπέλτραν και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα. Τελικά και με την σύμφωνη γνώμη του VAR το πέναλτι καταλογίστηκε με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί και τον Γκουαΐτα να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

Όπως φάνηκε όμως, ο γκολκίπερ της Θέλτα είχε βγει από την εστία του πριν σουτάρει ο Πολωνός και σωστά δόθηκε επανάληψη. Ο Λεβαντόφσκι αυτή την φορά βρήκε δίχτυα στο 90΄+7 και με το 2-1 η Μπάρτσα έφυγε νικήτρια από το «Μπαλαΐδος» και διατήρησε τη διαφορά του +3 από την 4η Ατλέτικο.

Ο Τάσος Δουβίκας πέρασε αλλαγή στο 85′ για τους γηπεδούχους, που μετά την ήττα παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.