Λύτρωση από την “άσπρη βούλα” για την Φιορεντίνα!

Σπουδαίο τρίποντο με 2:1 πανηγύρισαν οι “βίολα” στο “Αρτέμιο Φράνκι”, με τον Νίκλας Γκονζάλες να είναι εκείνος που έδωσε την λύση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 90+1′. Η Σασουόλο δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης από τις 24 Οκτωβρίου. Στην 9η θέση το σύνολο του Ιταλιάνο, στην 16η αυτό του Ντιονίσι μετά την 17η αγωνιστική στη Serie A.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πιο δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Σασουόλο και βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στα καρέ του τερματοφύλακα της Φιορεντίνα. Η σημαντικότερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 18ο λεπτό όταν ο Φρατέσι βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Τερατσιάνο απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιταλός τερματοφύλακας είπε “όχι” και στην προσπάθεια του Πιναμόντι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο… μηδέν.

Ο Σαπονάρα που είχε περάσει αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήταν εκείνος που έδωσε την λύση στην Φιορεντίνα σκοράρωντας μόλις τρία λεπτά από την είσοδο του για το 1:0. Στο 56′ όμως η Σάσουόλο κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντομένικο Μπεράρντι ισοφαρίζοντας σε 1:1. Στο 86′ ο Κονσίγκλι πραγματοποίησε σπουδαία απέκρουση σε σουτ του Γκονζάλες. Στο 90+1′ οι “βιόλα” κέρδισαν και εκείνοι πέναλτι, με τον Γκονζάλες να μην λαθεύει από την άσπρη βούλα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Φιορεντίνα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.//

ΓΚΟΛ: 49′ Σαπόναρα, 90+1′ Γκονζάλες/ 57′ Μπεράρντι