Λύγισε τη Σαμπντόρια η Λέτσε

Η ομάδα της Γένοβας, γνώρισε την ήττα με 2:0 από τους “τζιαλορόσι” και βυθίστηκε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.

Η Λέτσε, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σαμπντόρια επικρατώντας με 2:0 στην αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Serie A, βυθίζοντας τη στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Οι “λύκοι” από την άλλη, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και έμειναν σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σαμπντόρια ξεκίνησε περισσότερο δυνατά το παιχνίδι, προσπαθώντας από το πρώτο λεπτό να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ανήκε στους “γηπεδούχους”, με τον Μανόλο Γκαμπιαντίνι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τον Φαλκόνε να λέει “όχι” και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Η Λέτσε απάντησε άμεσα, με τον Στρεφέτζα να απειλεί με απευθείας επέμβαση φάουλ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Οι “φιλοξενούμενοι” βρήκαν γκολ στο 45+1′ με τον Κολόμπο που εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Σαμπντόρια και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στη δεύτερο μέρος, η Λέτσε βρήκε κατευθείαν γκολ, όμως το τέρμα του Ντι Φραντσέσκο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι “φιλοξενούμενοι”, πίεσαν και ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια, ώσπου μετουσίωσαν τις ευκαιρίες του σε τέρμα, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους. Ο Κολόμπο βρήκε όμορφα τον Μπάντα μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να σκοράρει για το 2-0. Η Σαμπντόρια απάντησε με τον Κουαλιαρέλα, ο οποίος βρήκε χώρο και σούταρε προς την εστία, χωρίς να καταφέρει να νικήσει τον Φαλκόνε. Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να πιέσουν στα τελευταία λεπτά, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ, με τη Λέτσε να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο.

Κίτρινες: 33′ Αμιόνε, 37′ Ντζούριτς,  / 45′ Ουμτιτί, 57′ Γκονζάλες

Γκολ: 45+1′ Κολόμπο, 83′ Μπάντα

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Φεράρι, Μουρίγιο (81′ Κουαλιαρέλα), Αμιόνε, Μπερεσίνσκι (46′ Αουγέγιο), Ρινκόν, Βιγιάρ (Βιγιάρ), Λερί, Τζούριτσιτς, Γκαμπιαντίνι, Μοντεβάγκο (56′ Καπούτο)

Λέτσε: Φαλκόνε, Μπασιρότο, Ουμτιτί, Πόνγκρατσιτς (71′ Γκέντρεϊ), Γκάλο, Μπλιν (71′ Ασκιλντσέν), Χουλμάντ, Γκονζάλες, Στρεφένζα (71′ Μπάντα), Κολόμπο, Ντι Φραντσέσκο (77′ Ουντίν)