Ο Μιναμίνο… κουβάλησε τη Μονακό στο Λανς

Χάρη σε δύο γκολ του διεθνή Ιάπωνα -ένα εκ των οποίων στις καθυστερήσεις, οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 3-2 στο “Stade Bollaert-Delelis” για την 23η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Στο 19′, ο Σαλισού και ο Μπαλογκάν συνεργάστηκαν υποδειγματικά και ο δεύτερος άνοιξε το σκορ. Μετά από 11 λεπτά ο Μιναμίνο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο, με τη… σέντρα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν με τον Γουαχί. Μάλιστα στο 77′ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Σαίντ να είναι ο σκόρερ. Στο 82′ οι Μονεγάσκοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν εκ νέου, με τον Μπαλογκάν να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα σε εκτέλεση πέναλτι. Εν τέλει τα κατάφεραν στο 90’+2′, με τον Μιναμίνο να είναι ο… ήρωας που διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Κάπως έτσι η Μονακό επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 41 πόντους και πλέον βρίσκεται στο -2 από την 2η Μπρεστ. Από την άλλη, η Λανς απομακρύνθηκε από την 4άδα μιας κι έμεινε 6η με 36 βαθμούς.