Νίκη… ανάσα για την Οσέρ | Πλησίασε την 5αδα η Ρεμς

Μεγάλη επικράτηση για την ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ που επικράτησε 3:0 της Αζαξιό και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Ρεμς έσωσε την παρτίδα στο 92 και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία έκανε η Οσέρ, που επικράτησε 3:0 της Αζαξιό, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην προτελευταία θέση της κατάταξης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο με 2:0 ενώ το τελικό 3:0 διαμορφώθηκε στο τέλος του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Αλφόνς

Η Ρεμς, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 1:1 κόντρα στη Μπρεστ και παρέμεινε κοντά στην 5άδα και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Λις-Μελού, με τους γηπεδούχους να σώζουν την παρτίδα στο 92′ με το εύστοχο πέναλτι του Μπάλογκουν.

Η Τουλούζ, επικράτησε 2:1 της Μονπελιέ, ενώ η Κλερμόν, πήρε τους τρεις βαθμούς με το 0:2 στην έδρα της Τρουά.//