Νέα ήττα για τη Λυών

Η ομάδα του Πιέρ Σαζ έχασε για δεύτερη συνεχόμενη φορά, μετά τις σερί νίκες που είχε πετύχει, αυτήν τη φορά από τη Ρεν με 3-2 μέσα στο “Parc Olympique Lyonnais” για την 19η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι… έκαναν ότι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Τεριέ άνοιξε το σκορ στο 22′, με τον Ντουέ να κάνει το 2-0 στο 36′. Στο 41ο λεπτό ο Τεριέ σκόραρε εκ νέου και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Οι “λιονέ” επιχείρησαν τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος και το γκολ του Ενρίκε στο 57′ τους έδωσε ελπίδες. Ο Λακαζέτ έκανε το 3-2 στο 78′ αλλά στη συνέχεια δεν βρήκαν το τρίτο τέρμα που θα τους χάριζε το βαθμό της ισοπαλίας.

Κάπως έτσι η Ρεν ανέβηκε στην 9η θέση, έχοντας πλέον 25 βαθμούς και απέχει κατά τρεις από την 8η Μαρσέιγ. Από την άλλη, η Λυών έμεινε 16η με 16 πόντους και ισοβαθμεί με την 15η Μετς που έχει παιχνίδι λιγότερο.