Απομακρύνεται η Ευρώπη για τη Λυών

Ήττα «σοκ» με σκορ 3-2 γνώρισε η ομάδα του Πέτερ Μποσζ στην έδρα της Μετς και πλέον η είσοδος στην εξάδα δυσκολεύει.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν την κατοχή ή τις ευκαιρίες στην αρχή του ματς, αλλά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Από δημιουργία του Λακρουά στο 27ο λεπτό, ο Παγιό έκανε το 1-0. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Λαμκέλ Ζε τροφοδοτήθηκε από τον Σαρ και με ένα τσίμπημα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι «Λιονέ» κατάφεραν να βρουν ένα γκολ πριν πάνε στα αποδυτήρια. Ο Τετέ βρήκε τον Μουσά Ντεμπελέ σε αντεπίθεση και ο τελευταίος πλάσαρε για το 2-1, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Μποσζ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τέσσερις (!) αλλαγές. Η εικόνα της ομάδας του, όμως, δεν άλλαξε θεαματικά. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν στο 68′ ο Μέντες αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Από μια συνεργασία του Τόκο Εκάμπι με τον Ντεμπελέ, ο Γάλλος φορ «έγραψε» το 2-2.

Η Μετς όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπουλάγια πέτυχε το γκολ της νίκης με εξαιρετικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η συγκεκριμένη ήττα «καταδικάζει» τη Λυών στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Η ιστορική ομάδα πλέον βρίσκεται πέντε βαθμούς πίσω από το πέμπτο Στρασβούργο, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της Λιγκ 1.