Η Λοριάν κερδίζει και… χωρίς Κατσέρη

Οι “μπακαλιάροι” συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, επικρατώντας με 3-1 του Στρασβούργου στο “Stade de la Meinau” για την 22η αγωνιστική της Ligue 1, παρά την απουσία του Έλληνα χαφ.

Η Λοριάν ήταν ξεκάθαρα ανώτερη από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Μόλις στο 2′ κατάφερε να προηγηθεί με τον… συνήθη ύποπτο Μπαμπά να σκοράρει. Ο Ιβοριανός επιθετικός τελείωσε το ημίχρονο με τον τρόπο που το… άρχισε, δηλαδή σκοράροντας, αυτήν τη φορά στο 45’+1′. Μάλιστα, η ομάδα του έκανε τρία τα τέρματά της με τον Πονσό στο 49′. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 51′ με τον Ζιλμπέρ. Ο Πάνος Κατσέρης έμεινε εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Κάπως έτσι οι “μπακαλιάροι” πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και πλέον είναι 13οι με 22 πόντους, στο +3 από την 16η Μονπελιέ. Από την άλλη, το Στρασβούργο ηττήθηκε για 3ο σερί ματς και έμεινε στην 10η θέση με 25 βαθμούς.