Ελπίδες… Ευρώπης με ανατροπή

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, η Λυών επικράτησε με 2:1 του Στρασβούργο στο “Stade de la Meinau” και συνεχίζει να παλεύει για μία θέση που οδηγεί στις διοργανώσεις της UEFA.

Μόλις στο 15ο λεπτό, ο Μοργκάν Σανσόν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, μετά από δημιουργία του Ζαν-Ριχνέρ Μπελεγκάρ. Οι “λιονέ” κατάφεραν να αντιδράσουν πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και ισοφάρισαν στο 32′ με τον Καστελό Λουκεμπά, μετά από μία φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ενρίκε βρήκε υποδειγματικά τον Μαξένς Κακερέ, ο οποίος τελείωσε εξαιρετικά, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Το Στρασβούργο πίεσε σημαντικά στο δεύτερο μισό, είχε ευκαιρίες αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία εξ αυτών. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος των φιλοξενουμένων αποβλήθηκε στο 90’+1′, κάτι που όμως δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα. Η Λυών πλέον έχει 53 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Ρεν στην 6η θέση, όντας και στο -3 από την 5η Λιλ. Το σύνολο του Φρεντερίκ Αντονεντί από την άλλη έμεινε στους 32 πόντους και τη 15η θέση, συνεχίζοντας να βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία με τη 16η Ναντ και τη 17η Μπρεστ.