Δια πυρός και σιδήρου η Παρί

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πέρασε από το Στρασβούργο με 2-1 και πήρε – έστω προσωρινά – διαφορά εννέα πόντων από την δεύτερη Νις, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε χρυσή ευκαιρία για να σκοράρει στο 6ο λεπτό, αλλά αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε το… αίμα του πίσω στο 31′, όταν βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Ασένσιο. Οι δύο τους… άλλαξαν ρόλους στο 49ο λεπτό, όταν ο Ισπανός έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68′ με τον Μπακβά και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Κάπως έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν ξέφυγε στο +9 από τη 2η Νις, με 47 πόντους και ένα ματς περισσότερο. Από την άλλη, το Στρασβούργο έμεινε 10ο έχοντας 25 βαθμούς, εννέα περισσότερους από την 16η Λυών.