Δεν σηκώνει… κεφάλι η Μαρσέιγ

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μετς στο “Stade Vélodrome” για την 21η αγωνιστική της Ligue 1 και έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Οι Μασσαλοί υπέστησαν… σοκ όταν ο Ζιγκό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 31ο λεπτό. Παρά το γεγονός ότι είχαν το αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μουμπανιά στο 56′. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Ουντόλ έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πήραν τα ηνία του αγώνα. Αντιθέτως, κινδύνευσαν, αλλά εν τέλει κράτησαν το 1-1.

Κάπως έτσι, η Μαρσέιγ έφτασε τους 30 βαθμούς και ισοβαθμεί με τη Ρεμς στην 7η θέση και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την 6η Λανς στους 32. Από την άλλη, η Μετς ανέβηκε στην 16η θέση, η οποία οδηγεί στα μπαράζ, έχοντας 17 πόντους και απέχει πλέον κατά δύο από τη 15η Λυών.