Αστεράτη νίκη για τη Λιλ που έβγαλε… νοκ άουτ τη Μαρσέιγ

Η ομάδα του Πάολο Φονσέκα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στο “Stade Pierre Mauroy” για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, με 3-1 σε βάρος των Μασσαλών, οι οποίοι έμειναν εκτός μάχης για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Το πρώτο μέρος δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει, όμως για το δεύτερο ίσχυε το ακριβώς αντίθετο. Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 54′ με χτύπημα πέναλτι του Ντέιβιντ. Στο 71′ ήρθα ο Καμπελά για να κάνει το 2-0 και να σηκώσει στο… πόδι το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν σφυγμό προς στιγμήν, όταν μείωσαν στο 81′ με αυτογκόλ του Ισμαίλι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκούντμουντσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθαρίζοντας τη νίκη για τους “λιλουά”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η 3η -πλέον- Λιλ κατάφερε να φτάσει τους 49 βαθμούς, όσους έχει και η 4η Μονακό, στο -1 από την 2η Μπρεστ. Από την άλλη, η Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά, έμεινε 7η με 39 πόντους.