“Θρίαμβος” για την Βαγιαδολίδ | “Γκέλα” για την Μπέτις

Στα πρώτα παιχνίδια της βραδιάς, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga, o Ιάγκο Άσπας αστόχησε δις από την άσπρη βούλα και η ομάδα του R9 πήρε μια σπουδαία νίκη (4-1). Οι “ανδαλουσιανοί” δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Κάντιθ (0-0) και έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν, έστω και προσωρινά στην 2η θέση του πρωταθλήματος.

Κάντιθ-Μπέτις 0-0

Στο 7′ ο Γουίλιαμ Ζοσέ, αστόχησε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή για να ανοίξει το σκορ. Επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 25′ πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Κάντιθ, με τον Μπράβο να λέει “όχι” σε δυνατό σουτ του Φερνάντεθ.

Στο 55ο λεπτό ο Χοακίν απείλησε με ένα ωραίο σουτ αλλά ο Λεντέσμα ήταν σε ετοιμότητα. Στο 57′ μεγάλη ευκαιρία για την Κάντιθ, όταν έπειτα από σουτ του Φερνάντεθ, το οποίο θα κατέληγε στα δίχτυα, ο Μπράβο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση. Στο 65′, ωραίο σουτ του Λοζάνο “έφυγε” άουτ. Η Μπέτις είχε την πρωτοβουλία αλλά δεν βρήκε το νικητήριο τέρμα.

Βαγιαδολίδ-Θέλτα 4-1

Στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να γίνουν απειλητικοί. Στο 33′ όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν, χάρη σε τέρμα του Ρόκε Μέσα με σουτ, από το όριο της περιοχής. Δέκα λεπτά αργότερα, η Θέλτα ισοφάρισε με τέρμα του Όσκαρ Ροντρίγκεθ.

Στην επανάληψη και στο 53′ ο Ιάγκο Άσπας, λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, που πέρασε άουτ. Στο 63′ η Βαγιαδολίδ απέκτησε ξανά το προβάδισμα, μετά το τέρμα που σημείωσε ο Φερνάντεθ με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ. Στο 75′ ο Σέρτζιο Λέον, έδωσε “αέρα” δυο τερμάτων στην ομάδα του με ωραία κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά δυο λεπτά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με ένα ωραίο σουτ. Στο 88′ ήταν η σειρά του Ιάγκο Άσπας να αστοχήσει από την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛ: 33′ Ρόκε Μέσα, 63′ Ο.Φερνάντεθ, 75′,79′ Λεόν / 43′ Ό.Ροντρίγκεθ