Θέλει την Ευρώπη και το δείχνει η Μπέτις

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε της Οσασούνα με 2-0 εκτός έδρας και συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά, κυνηγώντας την έξοδο στην Ευρώπη είτε μέσα από το Conference, είτε από το Europa League.

Σε έναν αγώνα που ήθελε πολύ για να μείνει σε τροχιά Ευρώπης, η Μπέτις έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της απέναντι στην Οσασούνα. Πίεσε τους γηπεδούχους προσθέτοντας να επιβάλει τον Ρυθμό της και το πέτυχε από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τις ευκαιρίες του Αγιόθε Πέρεθ να μην καταλήγουν στα δίχτυα. Το ρόδι έσπασε στο από τον Ισπανό επιθετικό στο 41ο λεπτό, αλλά και 4 λεπτά μετά, ο Φορνάλς έκανε το 2-0 πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις έριξε τον ρυθμό της και κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος για να φτάσει τους 52 βαθμούς, μπαίνοντας στο κυνήγι για ένα εισιτήριο του Europa League, καθώς η τέταρτη θέση απέχει αρκετούς βαθμούς.