Συνεχίζει το… βιολί της η Μπιλμπάο

Οι Βάσκοι “σκόρπισαν” την Αλμερία στους… τέσσερις ανέμους (4-0) και παρέμειναν ψηλά στη βαθμολογία της La Liga, σκοράροντας από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν “επιβλητικοί” σε όλο το παιχνίδι, ενώ τους ακυρώθηκε και γκολ με VAR.

Η Αθλέτικ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, με τα αδέρφια Γουίλιαμς να συνεργάζονται. Ο Νίκο σέντραρε, ο Ινιάκι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρτίνες. Επτά λεπτά αργότερα (17′), ο Ντε Μάρκος βρήκε ωραία τον Σανσέτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Ισπανό να “εκτελεί” τον τερματοφύλακα της Αλμερία.

Στο 50′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ωστόσο, μετά από έλεγχο του VAR, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στο 62′ ο Ινιάκι βρήκε τον Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος σούταρε δυνατά από κοντινή απόσταση, μην αφήνωντας περιθώρια στον γκολκίπερ να αντιδράσει.

Στο 84ο λεπτό, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κέρδισε πέναλτι, με τον ρέφερι Χουάν Πουλίδο να δείχνει απευθείας την “άσπρη βούλα” και τον VAR να συμφωνεί με την απόφαση του. Ο Βέσγκα εκτέλεσε εύστοχα στη δεξιά πλευρά της εστίας και “έγραψε” το τελικό 4-0, με την Μπιλμπάο να παίρνει την πέμπτη νίκη της σε επτά αγωνιστικές.