Ο Μπέλιγχαμ έκανε… double-double

Ο νεαρός Άγγλος σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει να ξεχωρίζει στην Ισπανία, σημειώνοντας σπάνια στατιστικά, που δεν έχουν επιτευχθεί στο παρελθόν.

Με δύο τέρματα του Ροντρίγκο, ένα σε κάθε ημίχρονο (8′ και 73′), η πρωτοπόρος νίκησε χθες με 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο “Santiago Bernabeu“, για την 30ή αγωνιστική της La Liga.

Στο ματς αυτό ο Τζουντ Μπέλιγχαμ πραγματοποίησε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση και μάλιστα με την ασίστ που έδωσε στο δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού έφτασε τις 10 και κατέγραψε ένα ιστορικό στατιστικό με “double double” σε γκολ και τελικές πάσες τη φετινή σεζόν, την πρώτη του με τη φανέλα των “μπλάνκος”.

Συγκεκριμένα, ο Άγγλος διεθνής μέσος πλέον μετράει 20 γκολ και 10 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της La Liga που σημειώνει τη συγκεκριμένη επίδοση στην παρθενική του αγωνιστική περίοδο.//