Ο Γιαμάλ έστειλε την Μπαρτσελόνα στο -5

Ένα τέρμα του απίθανου 16χρονου στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετό ώστε οι Καταλανοί να επικρατήσουν με 1-0 της Μαγιόρκα στο “Estadi Olímpic Lluís Companys”, στην αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της La Liga.

Με τον Λαμίν Γιαμάλ να ξεχωρίζει για άλλη μία φορά, οι Καταλανοί επέστρεψαν στις νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα. Κάπως έτσι, έφτασαν τους 61 βαθμούς και απέχουν κατά πέντε από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία χρωστάει και ένα παιχνίδι. Από την άλλη, το σύνολο του Χαβιέρ Αγκίρε έμεινε 15ο με 27 πόντους και στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν την εσχάτη των ποινών στο 22ο λεπτό, λόγω μαρκαρίσματος στον Ραφίνια, το οποίο ο διαιτητής χρειάστηκε ριπλέι για να το δει. Ο Γκουντογκάν ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ραίκοβιτς τον νίκησε κρατώντας το 0-0. Ο Φέλιξ απείλησε στο 35′ με ένα σουτ που πέρασε οριακά άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 45′ με την κεφαλιά του Φερμίν που έδιωξε με εκπληκτική επέμβαση ο Σέρβος πορτιέρε.

Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να… παγώσουν τη Βαρκελώνη, όταν μία κεφαλιά του Μουρίκι στο 54′ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η ώρα του Γιαμάλ να βρει το δοκάρι με προσπάθεια, ενώ επενέβη και ο Ραίκοβιτς με μικρή επαφή. Ο νεαρός Ισπανός έβλεπε την Μπαρτσελόνα να κολλάει και έμοιαζε να θέλει να πάρει την κατάσταση στα… πόδια του. Εν τέλει έκανε ακριβώς αυτό στο 73′, όταν με ένα φανταστικό αριστερό από τα όρια της περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι και άνοιξε το σκορ.

ΓΚΟΛ: 73′ Γιαμάλ –

Κίτρινη: 53′ Μαρτίνεθ – 86′ Κόστα