Ο Χοσέλου έστειλε τη Ρεάλ στην κορυφή

Οι “μερένγκες” επικράτησαν με 2-0 της Χετάφε στο “Coliseum” στην αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της La Liga, χάρη σε δύο γκολ του Ισπανού φορ. Το… τρίποντο τους ανέβασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω τη Χιρόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το μίνι-ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας και έφτασε τους 57 βαθμούς. Πλέον έχει δύο περισσότερους από τους Καταλανούς, οι οποίοι είναι δεύτεροι στους 55, με την Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο να ακολουθούν με 47. Η Χετάφε από την άλλη έμεινε 10η στους 29 και συνεχίζει να βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, όντας μακριά τόσο από τον υποβιβασμό, όσο και από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς -που έχει συμφωνήσει να μεταγραφεί το καλοκαίρι στον Παναθηναϊκό– αγωνίστηκε για 88 λεπτά.

Μόλις στο 12′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, αλλά ο Σόρια σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Βινίσιους. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα το η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να προηγηθεί. Ο Βάθκεθ έκανε μία εξαιρετική σέντρα και ο Χοσέλου έπιασε την… ιδανική κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού (52′), ο Γκρίνγουντ παραλίγο να ισοφαρίσει, όταν το σουτ από μία ατομική ενέργεια σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα όμως οι παίκτες του Αντσελότι βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Ο Βινίσιους αυτήν τη φορά είχε το ρόλο του δημιουργού και ο Χοσέλου σκόραρε εκ νέου για το 2-0. Στο 73′ λίγο έλειψε η Χετάφε να επιστρέψει στο ματς, αλλά ο Μαγιοράλ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μπορδαλάς για να πετύχουν τη μείωση.

ΓΚΟΛ: – 14′, 56′ Χοσέλου

Κίτρινη: 26′ Τζενέ – 30′ Μεντί