Νίκη-ανάσα για την Αλαβές

Ένα γκολ από χτύπημα πέναλτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό στους Βάσκους ώστε να κερδίσουν με 1-0 την Κάντιθ στο”Mendizorrotza Stadium” για την 21η αγωνιστική της La Liga!

Ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις, αλλά με ξεκάθαρη ανωτερότητα των γηπεδούχων διεξήχθη στην έδρα της Αλαβές. Οι Βάσκοι δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα, αλλά κέρδισαν την έσχατη των ποινών στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Ο Ριόχα ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Το συγκεκριμένο “τρίποντο” έδωσε μεγάλη… ανάσα για το σύνολο του Γκαρσία, το οποίο ανέβηκε στη 12η θέση με 23 βαθμούς. Από την άλλη, η Κάντιθ έμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού, μιας και είναι 18η με 15 πόντους, συνεχίζοντας να… παλεύει για τη ζωή της στη La Liga.