Νίκη «ανάσα» για Αλαβές-Ισόπαλες Οσασούνα-Χετάφε

Παρέμεινε ζωντανή η Αλαβές στην προσπάθειά της να κρατηθεί στην κατηγορία κέρδισε την Εσπανιόλ 2-1. Στο 1-1 Οσασούνα-Χετάφε.

Με σκόρερ του Ντε λα Φουέντε και Εσκαλάντε, η Αλαβές πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Εσπανιόλ με 2-1 και παλεύει ακόμη για την παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, μετά την αποβολή του Ερέρα. Το γκολ της Εσπανιόλ, πέτυχε ο Ντε Τόμας με πέναλτι.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Οσασούνα και Χετάφε έληξε ισόπαλο 1-1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν 9οι με 47 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στη 15η θέση και στο +6 από τη Μαγιόρκα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Χετάφε μετά από την αποβολή του Μίτροβιτς στο 89ο λεπτό.