Καθάρισε… ο Άλμπα!

Ένα γκολ του 34χρονου διεθνή μπακ, στο 85ο λεπτό του αγώνα της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Οσασούνα στο “Spotify Camp Nou”, ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη με 1:0, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι ισορροπίες άλλαξαν πολύ νωρίς, μιας και μόλις στο 27′ ο Χόρχε Χεράντο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι “μπλαουγκράνα” που ήδη κυριαρχούσαν έως εκείνο το σημείο, ανέβηκαν ακόμα περισσότερο. Ο Ραφίνια είχε μία καλή στιγμή στο 28′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η κατοχή ήταν υπέρ των παικτών του Τσάβι με ποσοστό πάνω από 70%, όμως οι μεγάλες φάσεις έλειψαν. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε στο 79′, αλλά η φάση ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Το γκολ ήρθε έξι λεπτά αργότερα… από τον πάγκο. Ο Φρένκι Ντε Γιόνγκ συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον νεοεισελθόντα Ζόρντι Άλμπα, ο οποίος άνοιξε το σκορ με χαμηλό σουτ.

Πλέον, η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 82 βαθμούς και έχει 14 περισσότερους από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη, η Οσασούνα έμεινε στους 44 πόντους και συνεχίζει να απέχει κατά τρεις από την 7η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

ΓΚΟΛ: 85′ Άλμπα