Ισοπαλία που δεν ευνόησε καμία

Η Σοσιεδάδφιλοξένησε τη Βαλένθια στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε με παίκτη λιγότερο και προηγήθηκε χάρη σε αυτογκόλ στο πρώτο μέρος, με την τύχη να είναι με το μέρος της. Η Βαλένθια ισοφάρισε σε 1-1 στο 25’. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι και το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μεγάλε ενδιαφέρον στη “Reale Arena”, με τη Σοσιεδάδ να ανοίγει το σκορ στο 10’ μετά από αυτογκόλ του Ούγκο Γκιγιαμόν γράφοντας κάπως έτσι το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Αρίθ Ελουστόνδο μετά από σκληρό φάουλ και έλεγχο στο VAR για να αλλάξει την απόφαση του ο διαιτητής της αναμέτρησης, Λουίς Μουνουέρα. Στο 25’ βρήκε στο προσκήνιο η Βαλένθια και ισοφάρισε με τον Λίνο σε 1-1 στην πρώτη στιγμή της στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε πρώτη η Ρεάλ Σοσιεδάδ με σουτ το οποίο πέρασε εκτός εστίας. Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι δεν βρήκε ρυθμό και οι φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του… ενός χεριού. Η Σοσιεδάδ κλείστηκε πίσω στο δικό της μισό με τη Βαλένθια να έχει την κατοχή και τον έλεγχο της μπάλας χωρίς ωστόσο να μπορεί να μετουσιώσει τα στατιστικά στοιχεία που ήταν υπέρ της. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην βολεύονται βαθμολογικά με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 10’ Αυτ. Γκιγιαμόν / 25’ Λίνο

Κίτρινες: 8’ Ρίκο, 90’ Σουμπιμέντι

Κόκκινη: 17’ Ελουστόνδο

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Μπαρενετσέα): Ρεμίρο, Ελουστόνδο, Σουμπελδία, Νορμάντ, Ρίκο, Μερίνο (82’ Γκεβάρα), Σουμπιμέντι, Ιγιαραμέντι (46’ Γκοροσαμπέλ), Μέντεθ (46’ Πατσέκο), Φερνάντεθ (46’ Μαγκουνασελάια), Σόρλοτ

Βαλένθια (Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Κορέια, Παουλίστα (29’ Οζκασάρ), Κίμερτ, Γκαγιά, Μουσά (75’ Φουλκέ), Γκιγιαμόν (62’ Γκονζάλες), Αλμέιδα, Κλάιφερτ (75’ Καστιγιέχο), Αντρέ (62’ Ντούρο), Λίνο