Η Θέλτα “φρέναρε” την Μπέτις

Η ομάδα του Εντουάρντο Κουντέτ πήρε σπουδαία νίκη στην 7η αγωνιστική της La Liga, καθώς επικράτησε με 1-0 των Ανδαλουσιανών, βάζοντας “στοπ” στο νικηφόρο σερί τους.

Η Θέλτα, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Προσπάθησε από το πρώτο λεπτό να επιβάλλει τον ρυθμό της, ενώ στο 3′ έχασε ευκαιρία να σκοράρει με τον Πέρεζ, όμως δεν βρήκε δίχτυα. Στο 10ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” βρήκαν δίχτυα. Ο Βέιγκα, με πολύ δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Ρούι Σίλβα. Η Μπέτις, προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα με τον Ιγκλέσιας στο 12ο λεπτό, με τον Μαρτσεσίν να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση.

Ο Γκονζάλες στη συνέχεια, μάρκαρε άτσαλα τον αντίπαλό του στην προσπάθειά του να τον σταματήσει. Σε πρώτη φάση είδε την κίτρινη κάρτα, με το VAR να εξετάζει τη φάση και τον διαιτητή να αλλάζει την απόφασή του, δείχνοντάς του κόκκινη κάρτα. Εν συνεχεία, η Θέλτα θέλησε να αξιοποιήσει την αριθμητική της υπεροχή, συνέχισε να πιέζει και να ψάξει το δεύτερο γκολ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Πέρεζ έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, με τον πορτιέρε της Μπέτις, να προχωρά σε σπουδαία επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα Μάνουελ Πελεγκρίνι εμφανίστηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει όσο το δυνατόν περισσότερο ένα θετικό αποτέλεσμα από το παιχνίδι, παρόλο που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο. Η Μπέτις συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, όπως και στο πρώτο μέρος και έγινε πιο απειλητική στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Παρ’ όλα αυτά, καμία εκ των ευκαιριών της δεν ήταν αρκετή για να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα. Η Θέλτα διατήρησε το προβάδισμά της έως το φινάλε του αγώνα και πήρε σπουδαία νίκη, σκαρφαλώνοντας κατά τρεις θέσης στη βαθμολογία της La Liga.

Γκολ: 9′ Βέιγκα