Η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη Χετάφε και επέστρεψε στη 2η θέση

Οι “μπλαουγκράνα” πραγματοποιήσαν μία από τις πιο πειστικές φετινές τους εμφανίσεις και νίκησαν με 4-0 τους Μαδριλένους στο “Estadi Olímpic Lluís Companys” για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε ανώτερη από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Τσάβι πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, η οποία είναι και η τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς. Κάπως έτσι, ανέβηκε στην 2η θέση με 57 βαθμούς και πλησίασε στο -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, το σύνολο του Χοσέ Μπορδαλάς έμεινε στην 10η θέση με 34 πόντους. Ο Νεμάνια Μαξίμοβιτς του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε ως βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό. Ο Κουντέ έβγαλε μία φανταστική προωθημένη μπαλιά από τα δεξιά πίσω από το κέντρο, ο Ραφίνια την υποδέχθηκε εξαιρετικά και πλάσαρε υποδειγματικά τον Σόρια για να προηγηθεί. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο και δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Υπήρχαν βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις, αλλά επί της ουσίας ο Τερ Στέγκεν δεν αγχώθηκε. Αντιθέτως, ο σκόρερ θα μπορούσε να φέρει κι άλλα γκολ, σε δύο φάσεις που έμοιαζαν με αυτήν του 20′, όμως στην πρώτη πλάσαρε πολύ άστοχα, ενώ στην δεύτερη έκανε μία τραγική πάσα προς τον Ζοάο Φίλιξ.

Η Χετάφε άγγιξε την ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου μέρους (49′), όμως το σουτ του Μίγια χτύπησε το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι… αφυπνίστηκαν από τη συγκεκριμένη φάση και στο 53′ έκαναν το 2-0, μετά από συνεργασία του Κρίστενσεν με τον -σκόρερ- Ζοάο Φίλιξ. Στο 61′ ήρθε και τρίτο τέρμα, όταν ο Ραφίνια βρήκε τον Ντε Γιόνγκ και ο Ολλανδός τελείωσε τη φάση ψύχραιμα, σφραγίζοντας και τη νίκη. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φερμίν στο 90’+1′, ο οποίος με το δεύτερο φετινό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΓΚΟΛ: 20′ Ραφίνια, 53′ Ζοάο Φίλιξ, 61′ Ντε Γιόνγκ, 90’+1′ Φερμίν

Κίτρινη: 37′ Γκουντόγκαν – 37′ Αλντερέτε, 48′ Ντζένε, 50′ Ρίκο, 90′ Σαντιάγκο