Διέλυσε τη Μαγιόρκα η Μπιλμπάο

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με το εμφατικό 4-0 των νησιωτών στο “Nuevo San Mames”, για την αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μόλις στο 3′ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπερτσίτσε. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος διπλασίασε τα προσωπικά και ομαδικά τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Γκουρουθέτα να κάνει το 3-0 στο 62′. Το… κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μουνιάιν στο 89ο λεπτό, με το 4-0.

Κάπως έτσι η Αθλέτικ έφτασε στους 45 βαθμούς και το -2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα που συγκατοικούν στην 3η θέση. Από την άλλη, η Μαγιόρκα έμεινε στην 15η θέση με 20 πόντους.