Χιρόνα… έξι αστέρων, διέλυσε την Αλμερία

Σε ένα παιχνίδι που είχε τη μορφή… μονολόγου, η ομάδα του Μίτσελ συνέτριψε στο “Εστάντιο Μουνισιπάλ ντε Μοντιλίβι” τους Ανδαλουσιανούς με 6:2, πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη και θεαματικότερη νίκη της στη φετινή σεζόν.

Το ξεκίνημα για τη Χιρόνα ήταν… εκρηκτικό, με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 8′, ο Καστεγιάνος άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μαρτίνεθ. Στη συνέχεια υπήρξε… σιγή για περίπου 25 λεπτά. Όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία επιπλέον γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Στο 34′ ο Τσιγκάνκοφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Ρικέλμε να παίρνει τη “σκυτάλη” στο 36′ για το 3:0. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε στο 43′ ο Ερνάντες, μετά από ασίστ του Τσιγκάνκοφ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66′ με τον Ραμαζάνι, ωστόσο τα τέρματα δεν σταμάτησαν εκεί. Από το 77′ έως το 79′ οι Καταλανοί βρήκαν άλλα δύο γκολ, αυτή τη φορά με τους Μάρτιν και Στουάνι αντίστοιχα. Το τελικό 6:2 διαμόρφωσε ο Τουρέ στο 81ο λεπτό.

Πλέον, η Χιρόνα είναι 11η, έχοντας 27 βαθμούς. Μάλιστα, βρίσκονται έξι πίσω από την 7η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Από την άλλη, η Αλμερία έμεινε στην 15η θέση και τους 22 πόντους. Οι Ανδαλουσιανοί έχουν μόλις δύο περισσότερους από την 18η Βαλένθια και παραμένουν πολύ κοντά στην “επικίνδυνη ζώνη”.//