Ανατροπή σωτηρίας για τη Θέλτα μέσα στη Σεβίλλη

Η ομάδα του Κλαούντιο Χιράλδεζ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο έως το 70ο λεπτό στο “Ramón Sánchez Pizjuán”, όμως τελικά επικράτησε με 2-1 του συνόλου του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου είχαν και την κατοχή της μπάλας, αλλά και τις περισσότερες ευκαιρίες. Ωστόσο, η ποιότητα του Εν Νεσιρί μίλησε στο 18ο λεπτό, όταν ο Μαροκινός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος, με την μπάλα να παραμένει στα πόδια των Γαλιθιάνων, αλλά τους Ανδαλουσιανούς να δημιουργούν καλές φάσεις. Τελικά και σε αυτό το γκολ ήρθε από την ομάδα που απειλούσε λιγότερο, μιας και ο Πέρεζ έκανε το 1-1 στο 72′, μετά από ασίστ του Άσπας. Έξι λεπτά αργότερα ο Λάρσεν ανέτρεψε το σκορ και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Κάπως έτσι, η Θέλτα που βρισκόταν μόλις στο +2 από την 18η Κάντιθ ανέβηκε 16η και πλέον έχει 27 πόντους. Από την άλλη, η Σεβίλλη έμεινε 15η με 28 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να… ξεμπλέξει οριστικά από τις περιπέτειες.