Αλληλοεξουδετερώθηκαν…

Εσπανιόλ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της La Liga, σε ένα παιχνίδι με δύο κόκκινες κάρτες από το ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τον ρυθμό τους. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Οσασούνα, με τον Εζαλζουλί, να επιχειρεί το σουτ χαμηλά στην αριστερή γωνία του Φερνάντεθ με τον τελευταίο να προχωρά σε εξαιρετική επέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ. Η Εσπανιόλ απάντησε με τον Πουάδο, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ και σημάδεψε το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να απαντήσουν και βρήκαν δίχτυα, με τον Μπούντιμιρ στο 45ο λεπτό, δίνοντας θέση οδηγού στην ομάδα του. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, Εζαλζουλί και Γκάμπριελ δέχθηκαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα τους, μετά από νεύρα που δημιουργήθηκαν μεταξύ τους και άφησαν τις ομάδες τους με 10 παίκτες.

Η Εσπανιόλ ξεκίνησε πιο δυναμικά το δεύτερο μέρος, προσπαθώντας από νωρίς να βρει το τέρμα της ισοφάρισης με τις προσπάθειες των Μελαμέντ και Μπρεθγουέιτ να μην αποδίδουν καρπούς, καθώς ο Φερνάντεθ κρατούσε ανέπαφη την εστία του. Ο Δανός επιθετικός όμως, έδωσε τη λύση στην ομάδα του, στο 60ο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1 και την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Έτσι, Εσπανιόλ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά τους να αγγίξουν την εξάδα, ενώ από την άλλη οι Καταλανοί, έμειναν σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού και βρίσκονται στη 14η θέση.//
Γκολ: 59′ Μπρέθγουέιτ / 45′ Μπούντιμιρ

Κίτρινες: 45+4, 45+5 Πιέρ-Γκαμπριέλ, 45+4 Βιδάλ / 16′, 45+5 Εζαλζουλί, 29′ Γκόμεθ, 78′ Μονκαγιόλα
Κόκκινες: 45+5 Πιέρ-Γκαμπριέλ / 45+5 Εζαλζουλί, 61′ Γκαρσία

Εσπανιόλ: Φερνάντεθ, Πιερέ-Γκαμπριέλ, Μόντες (39′ Γκόμες), Καμπρέρα, Ολιβάν, Μελαμέδ (61′ Γκραγέρα), Καλέρο (61′ Σουάρεζ), Νταρντέρ, Βιδάλ (47′ Σάντσες), Μπρέθγουεϊτ (76′ Εξπόσιτο), Πουάδο

Οσασούνα: Φερνάντεθ, Μορένο (68′ Ιμπάνιες), Γκαρθία, Ντ. Γκαρθία, Κρουθ, Μονκαγιόλα, Τορό (46′ Μπρασάνακ),  Γκόμεθ, Άβιλα (58′ Ρ. Γκαρθία), Μπούντιμιρ (67′ Κ. Γκαρθία), Εζαλζουλί

Εσπανιόλ: Ρεάλ Σοσιεδάδ εντός 13/2
Οσασούνα: Βαγιαδολίδ εκτός 12/2