Κυρίαρχη στο North East ντέρμπι η Νιούκαστλ

Οι “καρακάξες” επικράτησαν εύκολα με 3-0 της Σάντερλαντ στο πολυαναμενόμενο ντέρμπι στο “Στάδιο του Φωτός”, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Σάντερλαντ – Νιούκαστλ 0-3

Οι “καρακάξες” κυριαρχούσαν από το ξεκίνημα στο North East ντέρμπι, αλλά μετά από μισή ώρα παιχνιδιού, το σκορ ήταν ακόμα στο 0-0, καθώς είχαν απωλέσει τις ευκαιρίες τους. Στο 35′ όμως, η Νιούκαστλ βρήκε τη λύση, χάρη στην παράλληλη σέντρα του Ζοέλιντον την οποία δεν μπόρεσε να διώξει αποτελεσματικά ο Μπάλαρντ, κι έτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πάτερσον. Ο Αλμιρόν απείλησε με ένα τεχνικό σουτ μέσα από την περιοχή στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα εκτός.

Οι “μάγκπις” διπλασίασαν τα τέρματά τους από τα… αποδυτήρια, με τον Ίσακ να πλασάρει υποδειγματικά στο 46′, χάρη στην πάσα ακριβείας του Αλμιρόν. Με την εμπειρία τους και την ποιότητά τους, οι παίκτες του Έντι Χάου διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος.

Στο 90′, η νίκη στο ντέρμπι πήρε διαστάσεις θριάμβου για τη Νιούκαστλ, με τον Ίσακ να εκτελεί τον Πάτερσον από την άσπρη βούλα.

Γουίμπλεντον – Ίπσουϊτς 1-3

Εύκολη υπόθεση αποδείχθηκε για την Ίπσουιτς η πρόκριση στον επόμενο γύρο του FA Cup, αφού επικράτησε με 3-1 στο Γουίμπλεντον με ένα αυτογκόλ, ένα τέρμα του Τουανζέμπε και ένα του Τέιλορ στο 90′. Κόκκινη δέχθηκε ο Πελ (Γουίμπλεντον) στο 59′, γεγονός που διευκόλυνε τους “tractor boys” να φτάσουν με άνεση στην πρόκριση.

Κόβεντρι – Όξφορντ Γιουνάιτεντ 6-2

Στους… έξι ανέμους σκόρπισε την Όξφορντ Γιουνάιτεντ η Κόβεντρι, χάρη σε πέντε (!) διαφορετικούς σκόρερ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 10′ και να μειώσουν σε 4-2 στο 79′, πριν μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο ο Γκόντεν με δύο προσωπικά του τέρματα.

Μέινστοουν – Στίβενεϊτζ 1-0

Χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Κόρνε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Μέινστοουν κατόρθωσε να προκριθεί στον 4ο γύρο του FA Cup, κρατώντας σφιχτά το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους.

Μίλγουολ – Λέστερ 2-3

Μία ματσάρα μας πρόσφεραν τα “λιοντάρια” και οι “αλεπούδες” στο “The Den”, με νικητές και προκριθέντες τους φιλοξενούμενους. Η Λέστερ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 προβάδισμα, χάρη στους Κασαντέι και Περέιρα.

Ο Γουότμορ μείωσε στο 56′, πριν ο Κάνον διασφαλίσει τη νίκη για τις “αλεπούδες” στο 61′. Τα “λιοντάρια” μείωσαν για τελευταία φορά στο 86′ με τον Φλέμινγκ, ο οποίος για… εκατοστά δεν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ.//ΓΑ