Κυρίαρχος Ηρακλής, έβαλε τέλος στο αήττητο του Πανσερραϊκού (video)

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ανάγκασε την ομάδα των Σερρών να υποπέσει στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα υπό των ημερών του Παύλου Δερμιτζάκη, καθώς επικράτησε με 2:0 στο Καυτανζόγλειο, για την 18η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Πανσερραϊκός δεν είχε χάσει ούτε ένα παιχνίδι στο πρωτάθλημα από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Παύλος Δερμιτζάκης, αλλά ο Ηρακλής κατάφερε να μεταβάλλει αυτό το σερί (13 νίκες). Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη επικράτησε με 2:0 κι επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα με 2:0 από τον Αλμωπό Αριδαίας. Το αξιοσημείωτο είναι πως η ομάδα των Σερρών είχε ηττηθεί τελευταία φορά στο πρωτάθλημα ξανά από τον “Γηραιό”, στο αντίστοιχο 0:2 του Νοεμβρίου 2022. Σκόρερ, τότε, ήταν δις ο Γιουμπιτάνα.

Ο “Γηραιός” είχε την πρώτη ευκαιρία, με τον Γιουμπιτάνα να κάνει το μακρινό σουτ και τον Κατσίκα να μαζεύει εύκολα την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, καθώς ο Άλεξιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση, ωστόσο ο Κατσίκας μπλόκαρε και πάλι εύκολα. Ο Ηρακλής είχε μπει πιο… ορεξάτος στην αναμέτρηση και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Στο 14ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με τον Κανίς να κάνει την προβολή, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο ματς. Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ και ο Κατσίκας απόκρουσε εντυπωσιακά, διατηρώντας το μηδέν στην εστία του και στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, αλλά το πρώτο μισάωρο συμπληρώθηκε δίχως σκορ. Στο 40ο λεπτό, ο Ηρακλής κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες του, καθώς κέρδισε πέναλτι και ο Γιουμπιτάνα εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1:0, που αποτέλεσε το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη αναζητούσε τρόπους να απειλήσει την εστία του Βελλίδη, δίχως επιτυχία. Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, πέρασε με τον Ηρακλή να παραμένει σε θέση οδηγού, χάρη στο γκολ του Γιουμπιτάνα. Ο “Γηραιός” είχε μειώσει αισθητά τον ρυθμό του παιχνιδιού του και διατηρούσε κυρίως αμυντική στάση με ή χωρίς την μπάλα στα πόδια των παικτών του. Στο 61′, το σύνολο του Σάκη Τσιώλη είχε τελική με σουτ του Γιουμπιτάνα να αποσοβείται από τα χέρια του Κατσίκα, ενώ η ομάδα των Σερρών παρέμενε δίχως απειλή στο ματς. Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα κοντά στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Πατράλης έκανε την κούρσα και σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας με εκπληκτικό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα του Κατσίκα. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 2:0.//

ΓΚΟΛ: 40′ Γιουμπιτάνα, 76′ Πατράλης

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα, Γιουμπιτάνα (83′ Παπαστεριανός), Κούστα (64′ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας, Άλεξιτς.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης (60′ Δεληγιαννίδης), Καρασαλίδης, Αυλωνίτης, Σοφιανός, Πεταυράκης, Στάικος (46′ Μούργος), Κανίς (46′ Κατσαντώνης), Στίνα, Θυμιάνης, Σαϊντ (60′ Μπαΐροβιτς).

Ηρακλής: Εκτός έδρας με Παναθηναϊκό Β’ (10/4)
Πανσερραϊκός: Εντός έδρας με Παναθηναϊκό Β’ (19/4)