Κυριαρχική Λιλ στο Αζαξιό

Συνέχεια στην παράδοση που τη θέλει να μην χάνει βαθμούς στις τελευταίες εννέα επισκέψεις της στο «Stade Francois Coty» έδωσε η ομάδα του Πάολο Φονσέκα, η οποία επικράτησε άνετα με 3-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Χάρη σε τρία γκολ τριών διαφορετικών παικτών απέδρασαν από το Αζαξιό οι “λιλουά”. Στο 17ο λεπτό ο Γιαζιτσί άνοιξε το σκορ, με τον Μπαμπά να διπλασιάζει τα τέρματα στο 43′ έπειτα από ασίστ του Ισμαίλι. Στο 67ο λεπτό ο Ντζαλό ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν χάρη σε γκολ του Μπαγιάλα στο 84′. Με το αποψινό «διπλό», η Λιλ συμπλήρωσε τις δύο νίκες στο γαλλικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 4η θέση, ενώ οι “αρκούδες” παρέμειναν χωρίς «τρίποντο» και βρίσκονται στην 18η θέση.