Κύπρος: Εξετάζεται η απαγόρευση μετακίνησης οπαδών

Με γκολ-πέναλτι του Μαρκίνιος στο 94ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πήρε μεγάλο “διπλό” (1-0) στο “Τσίριο” της Λεμεσού απέναντι στον Απόλλωνα. Το ντέρμπι, όμως, της 9ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος… σημαδεύτηκε από τα επεισόδια που προκάλεσαν οι οπαδοί στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, με την αστυνομία να προχωρά σε τρεις συλλήψεις.

Ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει τον αγώνα για περίπου 15 λεπτά στο δεύτερο μέρος. Όπως ανακοίνωσαν οι αρχές, συνελήφθησαν δύο φίλαθλοι των γηπεδούχων κι ένας των φιλοξενούμενων, ο οποίος τραυματίστηκε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Τα θλιβερά επεισόδια που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα επαναφέρουν στο προσκήνιο το ενδεχόμενο απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών. Στις αρχές Οκτωβρίου κι ενώ είχαν προηγηθεί έκτροπα κατ’ εξακολούθηση, έγιναν αυστηρές προειδοποιήσεις τόσο από την αστυνομία όσο και από την Κυβέρνηση του νησιού. Σύμφωνα με κυπριακά ΜΜΕ, το ενδεχόμενο της απαγόρευσης συζητιέται πάλι και μέσα στην εβδομάδα θα παρθούν οι αποφάσεις.