Κυπελλούχος Πειραιά ο Εθνικός!

Οι Πειραιώτες, επικράτησαν 2:0 του Αίαντα Σαλαμίνας στον τελικό Κυπέλλου Πειραιά που διεξήχθη στο “Γ. Καραισκάκης”.

Ο Εθνικός κατέκτησε το 3ο Κύπελλο Πειραιά της ιστορίας του, επικρατώντας 2:0 του Αίαντα Σαλαμίνας στον τελικό του θεσμού. Οι Μακρυγιάννης και Αντωνίου σκόραραν και… χάρισαν στην ομάδα τους το “ασημικό”!

Μόλις στα πρώτα λεπτά του τελικού, ο Αίας απείλησε στο 3′. Ο Κοκλιώτης έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Εθνικού. Μετά τα πρώτα λεπτά αναγνωστικού χαρακτήρα, ο Εθνικός πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα του Αίαντα. Ο αγώνας είχε πολλή ένταση και καλό ρυθμό, ωστόσο έλειπε η μεγάλη στιγμή από τις δύο πλευρές. Στο 21′, έγινε η πρώτη καλή στιγμή για τον Αίαντα. Ο Αποστολίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Χατζής βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά το σουτ πέρασε ψηλά άουτ. Στο 33′, οι Πειραιώτες είχαν καλή στιγμή. Ο Ζωγραφάκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Διάκος έκανε εκπληκτική πρώτη επαφή και σούταρε χωρίς να πέσει η μπάλα στο έδαφος, αλλά ο Σαββάκης μπλόκαρε την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα, υπήρξε φάση διαρκείας στα καρέ του Σαββάκη, αλλά ο Σάμιος τελείωσε άσχημα τη φάση έξω από την περιοχή. Ο Αίας κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και είχε καλή στιγμή, αλλά ο Γεωργίου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κακή έξοδο του Πίνη κι έστειλε την μπάλα εκτός εστίας. Στο 45′, ο Εθνικός βρήκε δίχτυα με τον Μακρυγιάννη, μετά από ωραία συνεργασία με τον Κωστή.

EUROKINISSI / Οι παίκτες του Εθνικού πανηγυρίζουν την επίτευξη του γκολ!

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Εθνικός ήταν απειλητικός. Στο 47ο λεπτό ο Διάκος τροφοδότησε τον Σάμιο ο οποίος επιχείρησε το σουτ από δύσκολη θέση, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Σαββάκη, ενώ και η προσπάθεια του Μακρυγιάννη πέρασε άουτ. Ο Αίαντας επιχείρησε να απαντήσει με τον Κοκλιώτη στο 60ο λεπτό, όμως ο Κατσογιάννης έβαλε το πόδι του τελευταία στιγμή και έσωσε την ομάδα του. Οι Πειραιώτες, συνέχισαν να πιέζουν και να είναι απειλητικοί, ψάχνοντας ένα δεύτερο τέρμα και το βρήκαν στο 80ο λεπτό. Ο Ζωγραφάκης έκανε τη σέντρα, με τον Αντωνίου να κάνει την κεφαλιά και να… νικά τον Σαββάκη, γράφοντας το 2:0 για την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά, ο Εθνικός προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα των δύο γκολ, δεν επέτρεψε στον Αίαντα να απειλήσει και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου. Έτσι ο Εθνικός κατέκτησε το 3ο Κύπελλο Πειραιά στην ιστορία του, στην 5η φορά που έδωσε το παρών σε τελικό της εν λόγω διοργάνωσης, επικρατώντας 2:0 του αξιόμαχου Αίαντα με σκόρερ τους Μακρυγιάννη και Αντωνίου.//

ΓΚΟΛ: 45′ Μακρυγιάννης, 80′ Αντωνίου

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Πίνης, Πλουμάτος, Ζωγραφάκης, Κατσογιάννης, Παπαγεωργίου, Μαλάι, Διάκος (62′ Αντωνίου), Δρόσης, Μακρυγιάννης, Σάμιος (62′ Παπαγγελής).

Αίας Σαλαμίνας (Τάσος Ανδριώτης): Σαββάκης, Λάσκα, Λιάτος, Φιαμέγκος, Γεωργίου, Κοκλιώτης, Αποστολίδης (66′ Μαυράκης), Μπιλίμπασι, ΤΖαβάρας, Ατματσίδης, Χατζής.