Κυπελλούχος ο Πανθρακικός!

Η ιστορική ομάδα της Κομοτηνής επέστρεψε στους τίτλους, καθώς κατέκτησε το Κύπελλο της ΕΠΣ Θράκης, επικρατώντας στον τελικό με 2:0 της Ελπίδας Σαπών.

Ανήμερα της συμπλήρωσης 103 χρόνων από την ενσωμάτωση της Θράκης στο εθνικό κορμό, ο Πανθρακικός αναδείχθηκε για 12η φορά στην ιστορία του, κυπελλούχος της τοπικής ΕΠΣ και μάλιστα έφθασε σ’ αυτή τη διάκριση για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ο τελικός με την Ελπίδα Σαπών διεξήχθη στο ΔΑΚ Κομοτηνής, παρουσία αρκετού κόσμου, που πήγε στο γήπεδο για να στηρίξει τους δύο φιναλίστ, αλλά το γηροκομείο της πόλης, στο οποίο θα δοθούν τα έσοδα του αγώνα.

Εξ’ αρχής ο Πανθρακικός ήταν το μεγάλο φαβορί, αφού βρίσκεται στη Γ’ Εθνική και η αντίπαλός του μία κατηγορία πιο κάτω, όμως το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ. Η ομάδα του Νίκου Μπαχαρίδη για να φθάσει στον τίτλο χρειάστηκε δύο γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Στο 47’ ο Αντωνιάδης και στο 51’ ο Βάσκος διαμόρφωσαν το τελικό 2:0.

Έτσι, για ακόμη χρονιά φάνηκε η δυναμική μίας ομάδας, που θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες του πρόσφατου παρελθόντος, όπου είχε συμμετοχή στη Super League από το 2008 έως το 2016.//ΜΠ.