Κυπελλούχος Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της η Λειψία

Το… νοικοκυρομένο σύνολο του Ντομένικο Τεντέσκο επικράτησε στα πέναλτι με 4-2 με της Φράιμπουργκ και έφτασε στην παρθενική του κατάκτηση του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Λειψία έφτασε για τρίτη φορά την τελευταία τετραετία σε τελικό Κυπέλλου και αυτή τη φορά κατάφερε να στεφθεί Κυπελλούχος κόντρα στη Φράιμπουργκ που πραγματοποίησε την παρθενική της συμμετοχή σε τελικό του θεσμού.

Η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο είχε την κατοχή της μπάλας και ήλεγχε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική. Ωστόσο η Φράιμπουργκ κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα στο 19ο λεπτό με τον Έγκεσταϊν και να αλλάξει τις ισορροπίες εν όψει του δεύτερου μέρους, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά δεν πραγματοποιήθηκε άλλη καλή στιγμή για τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη, το έργο των -τυπικά- γηπεδούχων έγινε -φαινομενικά- ευκολότερο. Στο 57ο λεπτό, ο Χάλστενμπεργκ δέχθηκε κόκκινη κάρτα και άφησε τη Λειψία με δέκα παίκτες. Ωστόσο, το σύνολο του Τεντέσκο δεν πτοήθηκε και με τον συνήθη ύποπτο, Ενκουνκού, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 76ο λεπτό. Εν συνεχεία, η Λειψία απείλησε ξανά στο 86′ με σουτ του Όλμο, ενώ στην παράταση η Φράιμπουργκ έχασε τεράστια ευκαιρία με δοκάρι του Ντεμίροβιτς στο 104′. Στο 115′, η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ είχε νέο δοκάρι με σουτ του Χάμπερερ και τα εναπομείναντα πέντε λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη… ρωσική ρουλέτα.

ΓΚΟΛ: 19′ Έγκεσταϊν / 76′ Ενκουνκού

Δοκάρι: 104′ Ντεμίροβιτς, 115′ Χάμπερερ

Κίτρινες: 81′ Κίμπλερ, 90′ Λίνχαρτ / 58′ Σιμακάν, 60′ Καμπλ, 82′ Φόρσμπεργκ, 90+2′ Τεντέσκο

Κόκκινη: 57′ Χάλστενμπεργκ, 119′ Καμπλ (δεύτερη κίτρινη εκτός γηπέδου)