Κυπελλούχος Γαλλίας η Τουλούζ του Τσιγγάρα!

Οι “Les Pitchouns”, στην οποία ανήκει κι ο 22χρονος Έλληνας μέσος, στέφθηκε κυπελλούχος Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της, διαλύοντας με το εμφατικό 5:1 την περσινή κάτοχο Ναντ στο “Σταντ ντε Φρανς”.

Η Τουλούζ έγραψε ιστορία, αφού κατέκτησε το πρώτο το Coupe de France της ιστορίας της, διαλύοντας με 5:1 στον τελικό του “Σταντ ντε Φρανς” την περσινή κάτοχο Ναντ.

Η ομάδα του Χάρη Τσιγγάρα, που ήταν εκτός αποστολής για τον τελικό αλλά είχε αγωνιστεί σε τρία παιχνίδια στον φετινό θεσμό, ήταν καταιγιστική από την αρχή του παιχνιδιού, σημειώνοντας τέσσερα από τα πέντε τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο. Τα δύο γρήγορα γκολ του στόπερ Λόγκαν Κόστα στο 4′ και το 10′ έθεσαν από νωρίς γερές βάσεις νίκης. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τάις Νταλίνχα, ο οποίος σκόραρε δις στο 23′ και το 31′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους “βιόλα” με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, οι ευκαιρίες μειώθηκαν και ουσιαστικά όλοι περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Στο 75′ ο Μπλας από το σημείο του πέναλτι κατάφερε να μειώσει για χάρη των “καναρινιών”, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα (79′) ο Ζακαριά Αμπουκλάλ σημείωσε πέμπτο γκολ για την Τουλούζ και έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσει το… πάρτι!//.Λ.