Κύπελλο Τουρκίας: Με “πράσινη” συμβολή στην επόμενη φάση η Ανκαραγκουτσού

Η ομάδα της τουρκικής πρωτεύουσας επικράτησε με 6:2 της Αμεντσπόρ και προκρίθηκε στους “32”, με τους Τάσο Χατζηγιοβάνη και Γκαγιάς Ζαχίντ (δις) να βρίσκουν δίχτυα.

Η Ανκαραγκουτσού επιβλήθηκε της αντιπάλου της, καθώς ήδη από το πρώτο ημίχρονο είχε σκοράρει τέσσερα τέρματα. Ο Έλληνας εξτρέμ έκανε το 5:0 στο 46ο λεπτό, ενώ ο Νορβηγός σκόραρε στο 28′ και στο 74′. Τα υπόλοιπα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Οσμάνογλου και ο πρώην παίκτης των Παρί Σεν Ζερμέν και Ρεάλ Μαδρίτης, Χεσέ Ροντρίγκεθ.

Θυμίζουμε πως στην Ανκαραγκουτσού αγωνίζονται επίσης ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Φεντερικό Μακέντα, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 57ο λεπτό, ο πρώην παίκτης του Παναιτωλικού, Γκρέγκορι Αριγίμπι και ο άλλοτε μέσος του Ολυμπιακού, Πέπε.