Ο Ατρόμητος τις εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός την πρόκριση

Σε μία… χορταστική αναμέτρηση στο “Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου – Άγγελος Ράμφος”, “κυανόλευκοι” και “ερυθρόλευκοι” αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2:2 και τους Πειραιώτες να περνάνε στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με βάση το 4:1 του πρώτου αγώνα, η ισοπαλία έφτανε και… περίσσευε στον Ολυμπιακό, ο οποίος προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6:3. Υπενθυμίζουμε ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι διασταυρώνεται στους “8” με τον Άρη, ο οποίος απέκλεισε νωρίτερα τον Λεβαδειακό. Ο Ατρόμητος έκανε για άλλη μία φορά φιλότιμη προσπάθεια, αποσπώντας το “Χ” και αποχωρώντας με… ψηλά το κεφάλι από τη διοργάνωση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να προβούν σε αλλαγή πριν καν γίνει η σέντρα. Η πρώτη φάση του ματς ήρθε μόλις στο 2′, με σουτ του Μασούρα, το οποίο απέκρουσε ο Γιαννιώτης. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος έβγαλε μια εξαιρετική αντεπίθεση με τον Τζοβάρα να τροφοδοτείτε από όμορφη μπαλιά του Οικονομίδη και να πλασάρει τον Τζολάκη, ανοίγοντας το σκορ. Στο 13′ ο Μασούρας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, μιας και βγήκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, όμως ο Έλληνας πορτιέρε απέκρουσε εντυπωσιακά. Δύο λεπτά μετά, ο Κασάμι σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με τον κίπερ των γηπεδούχων να διώχνει ξανά. Στο 21′, μετά από νέα αντεπίθεση των “κυανόλευκων”, ο Ροτάριου… σέρβιρε στον Οικονομίδη με εκείνον να σουτάρει και την μπάλα να περνάει οριακά άουτ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τους παίκτες του Μίτσελ να μην μπορούν να βρουν τους τρόπους να απειλήσουν. Από την άλλη, ο Κρις Κόλμαν κράτησε την ομάδα του χαμηλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως την είχε… οπλίσει με ταχύτατους παίκτες στις θέσεις των πλάγιων. Η στόχευση των γηπεδούχων ήταν να… χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να ανταπεξέλθει.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μία καλή ευκαιρία στο 37′, όμως ο Μασούρας αστόχησε από ευνοϊκή θέση μετά από πάσα του Ελ Αραμπί. Σε συνέχεια της ερυθρόλευκης… πίεσης, ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης. Σε μία φάση διαρκείας στο 38′, ο Σισέ πήρε το… ριμπάουντ μετά από ασταθή απόκρουση του Γιαννιώτη και πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1:1. Οι Πειραιώτες δεν σταμάτησαν εκεί και απείλησαν με σουτ των Κασάμι και Μασούρα. Λίγο πριν το ημίχρονο (45’+1′), ο Μαρσέλο ανέτρεψε το σκορ με ένα εξαιρετικό τελείωμα από… αέρος, κάνοντας το 2:1. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Μαρσέλο στον… αέρα την ώρα του εξαιρετικού τελειώματός του που οδήγησε στο 2:1 του Ολυμπιακού. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε… ακριβώς όπως και το πρώτο. Ο Ατρόμητος κατάφερε μόλις στο 51ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 2:2. Μετά από κόρνερ του Ρομπάιγ και απομάκρυνση της άμυνας σε πρώτο χρόνο, ο Κωτσόπουλος κοντρόλαρε στα όρια της περιοχής και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Τζολάκη. Με αυτόν τον τρόπο το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον, αν και η πρόκριση είχε ουσιαστικά κριθεί. Στο 57′ οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Τζοβάρα να βγαίνει τετ α τετ μετά από αντεπίθεση αλλά τον πορτιέρε του Ολυμπιακού να αποκρούει.

Οι φάσεις… λιγόστεψαν στη συνέχεια, με τους δύο προπονητές να κάνουν και αρκετές μαζεμένες αλλαγές. Οι παίκτες του Κόλμαν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορέσουν να τη μετατρέψουν σε κάτι ουσιαστικό. Ο Μίτσελ από την άλλη έδωσε χρόνο σε ποδοσφαιριστές όπως ο Ουί Τζο Χουάνγκ και ο Βαλμπουενά. Άλλη σημαντική στιγμή δεν υπήρξε, με το τελικό σκορ να είναι το 2:2, το οποίο χάρισε την πρόκριση στους Πειραιώτες.//

ΓΚΟΛ: 9′ Τζοβάρας, 51′ Κωτσόπουλος – 38′ Σισέ, 45’+1′ Μαρσέλο

Κίτρινες: 90’+1′ Κασάμι