Ψυχωμένη πρόκριση στην παράταση

Ο Ατρόμητος με νίκη 3-1 σφράγισε το εισιτήριο πρόκρισης μέσα στην Τρίπολη απέναντι στον αξιόμαχο Αστέρα και πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ατρόμητος, που νίκησε με 3-1 στην παράταση τον Αστέρα στην Τρίπολη. Η κανονική διάρκεια έληξε 0-0, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα μισάωρο και οι… ψυχωμένοι Περιστεριώτες με γκολ των Κλωναρίδη, Μουνίθ και Κιάρτανσον πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Ο Καστάνο στο 105′ είχε ισοφαρίσει προσωρινά, αλλά δεν ήταν αρκετό για τους Αρκάδες.

Στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού δεν καταγράφηκε καμία φάση, με τις δύο ομάδες να… περιμένουν η μία την άλλη. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 21′, με τον Μουνάφο να κάνει το μακρινό σουτ και τον Γιαννιώτη να διώχνει με ωραία επέμβαση σε κόρνερ. Ο Αστέρας απείλησε ξανά και στο 27′ ο Μπαράλες έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη!

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο ήρθε στο 30′, με τον Τζοβάρα να γυρίζει στον Τζαβίδα, όμως το πλασέ του από τη μικρή περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου. Νέα, μεγάλη, ευκαιρία για τους Περιστεριώτες στο 34′. Ο Ροτάριου με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, αλλά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον κίπερ της Τρίπολης. Στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης άναψαν… τα αίματα για τους Αρκάδες. Ο Ηρακλής Μεταξάς αντικατέστησε τον Αντριάν Ριέρα, στον οποίο είχε κάνει έντονες παρατηρήσεις λίγο νωρίτερα. Ο Ισπανός εξτρέμ δεν πήρε καλά την απόφαση του προπονητή του και κατευθυνόμενος προς τον πάγκο αντάλλαξε κουβέντες μαζί του, ενώ στη συνέχεια έβγαλε τη φανέλα του και έφυγε για τα αποδυτήρια φανερά εκνευρισμένος!

Το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο φάσεις για τον Αστέρα. Στο 43′ και στο 44′, Καρμόνα και Τιλίκα αντίστοιχα δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα ισόπαλες 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και στα πρώτα λεπτά δεν υπήρχε κάποια μεγάλη φάση, παρά μόνο δύο υποψίες ευκαιρίας για τον Αστέρα στο 48′ και στο 53′, αλλά οι Σίτο και Καστάνο δεν ανησύχησαν τον Γιαννιώτη. Μεγάλη φάση για τον Ατρόμητο στο 63′, με τον Κούεν να κάνει το σουτ και τον Παπαδόπουλο να διώχνει εξαιρετικά με τα πόδια. Στο 89′ ο Μπαράλες με κεφαλιά λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Γρήγορη απάντηση από τους Περιστεριώτες, αλλά ο Γκονζάλεθ στο 90+1′ από καλή θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 90+3′ για να… κλέψει την πρόκριση. Ο Μουνίθ πήγε να βάλει ένα καταπληκτικό γκολ με μακρινό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος με εξαιρετική επέμβαση του είπε “όχι”. Το 0-0 παρέμεινε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε ιδανικά για τους Περιστεριώτες. Στο 90+4′ ο Μουνίθ έβγαλε την σέντρα και ο Κλωναρίδης με φανταστικό βολέ στην κίνηση από πλάγια θέση νίκησε τον Παπαδόπουλο κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο. Δύο λεπτά αργότερα (90+6′) ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Ρεγκίς όμως να στέλνει την μπάλα άουτ από εξαιρετική θέση. Στο 105′ όμως ο Τζουγκάνοβιτς με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

To δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να παίρνει κεφάλι ξανά στο σκορ. Ο Κιάρτανσον έκανε ωραία προσπάθεια και με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 2-1 των Περιστεριωτών. Στο 119′ τα πάντα τελείωσαν. Ο Κλωναρίδης βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο που τον ανατρέπει. Ο Κουτσιαύτης έδειξε τη “βούλα” και ο Μουνίθ στο 120′ με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το τελικό 3-1.

Γκολ: 105′ Τζουγκάνοβιτς / 94′ Κλωναρίδης, 112′ Κιάρτανσον, 120′ Μουνίθ

Κίτρινες: 110′ Στάνκο, 119′ Παπαδόπουλος / 85′ Οικονομίδης

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (90+1′ Στάνκο), Άλβαρες (113′ Κωστέας), Τζουκάνοβιτς, Καστάνο, Μουνάφο, Ντομίνγκεθ (46′ Προύντζος), Σίτο (65′ Μπαρτόλο), Ριέρα (37′ Τιλίκα), Μπενίτο (65′ Ρεγκίς), Μπαράλες

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Αθανασίου (84′ Ντε Μποκ), Σουάρεθ, Μαυρομμάτης, Έρλινγκμαρκ, Κούεν (67′ Μουνίθ), Φριντζόνσον (61′ Γκονζάλεθ), Ροτάριου (67′ Κλωναρίδης), Τζοβάρας (84′ Οικονομίδης), Τζαβίδας (100′ Κιάρτανσον)