Μεγάλη ανατροπή ο Λεβαδειακός | “Σβηστή” πρόκριση για τον Ατρόμητο

Η ομάδα του Νιόπλια βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από τη Λαμία, ωστόσο με ανατροπή μέσα σε οκτώ λεπτά έφερε “τούμπα” το ματς (2-1) και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των “16” του Κυπέλλου. Ένα ημίχρονο άντεξε ο Γιούχτας, σκόραραν στο δεύτερο μέρος και πήραν την πρόκριση οι Περιστεριώτες (0-1).

Γιούχτας – Ατρόμητος

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 17′ με το πλασέ του Γιουμπιτάνα και τον κίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει. Η ομάδα του Περιστερίου απείλησε με διπλή ευκαιρία και στο 24ο λεπτό με τους Βαλένθια και Φριτζόνσον, χωρίς ουσία ωστόσο. Ο Γιούχτας έφτασε κοντά στο γκολ στη μοναδική του ευκαιρία στο 30′ αλλά οι παίκτες του δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα με εξουδετερωμένο τον Μαρκετζιάνι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με δεύτερη χαμένη ευκαιρία του Γιουμπιτάνα στο 50′ και τέσσερα λεπτά μετά άνοιξαν το σκορ με σουτ του Κουέν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια (1-0). Η ομάδα του Ίλιτς δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα της ως τη λήξη του παιχνιδιού χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στην Κρήτη και να “τσεκάρει” το εισιτήριο για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας

Λεβαδειακός – Λαμία

Η ομάδα από τη Φθιώτιδα μπήκε “φουριόζα” παίρνοντας προβάδισμα πριν συμπληρωθούν καν πέντε λεπτά αγώνα με τον Λόνγκο. Στο 24′ η Λαμία έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με διπλό δοκάρι από την εκτέλεση φάουλ του Μούλα και σημαντικότερο αυτό του Λόνγκο με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι στην επαναφορά. Το προβάδισμα των Λαμιωτών έμεινε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βοιωτοί ισοφάρισαν στο 58ο λεπτό με τον Κουάδρα, φέρνοντας σε ισορροπία το παιχνίδι. Μάλιστα, στο 66′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σαντάνα, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Πολέτο (2-1). Ο Λεβαδειακός κατάφερε να κρατήσει το 2-1 και να μετουσιώσει αυτή την ανατροπή σε μια μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.//ΣΠ